Tunezja: 20 zatrzymanych po zamachu na muzeum
Po zamachu na muzeum Bardo w Tunisie, w którym w środę zginęło 20 zagranicznych turystów, w tym trzech z Polski, w Tunezji zatrzymano ponad 20 domniemanych bojowników - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.
2015-03-21, 13:58
Posłuchaj
Władze podejrzewają, że 10 z tych osób było bezpośrednio zamieszanych w atak na muzeum - powiedział rzecznik MSW Mohamed Ali Arui. - Trwa zakrojona na szeroką skalę operacja wymierzona w ekstremistów - dodał.
W ramach zaostrzonych środków bezpieczeństwa rząd planuje też rozmieścić w miastach żołnierzy.
źródło: FR M6/x-news
REKLAMA
Pomoc Tunezji w zwalczaniu terroryzmu zadeklarowała Unia Europejska. Na jej temat w Tunisie mają rozmawiać Donald Tusk i Federica Mogherini, którzy polecą na miejsce 31 marca.
- Z pewnością musimy zaoferować wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić stabilność w Tunezji. Wzmocnimy współpracę z tym krajem, aby przeciwstawić się zagrożeniu terrorystycznemu, wzmocnić jej obiecującą demokrację oraz wesprzeć jej rozwój gospodarczy i społeczny - oświadczył Donald Tusk.
- Musimy także pracować na rzecz pomocy dla młodzieży w Tunezji, by młodzi ludzie znaleźli swoje miejsce w tunezyjskim społeczeństwie. To może być kluczowe, by uniknąć tego, że będą oni zasilać organizacje terrorystyczne, które wykorzystują to, że młodzi ludzie czują się nieszczęśliwi. Myślę, że w najbliższych tygodniach Unia Europejska i Tunezja wzmocnią współpracę w tym zakresie - podkreśliła Mogherini.
W szeregach dżihadystów za granicą walczy od 2 tys. do 3 tys. Tunezyjczyków. 500 innych tunezyjskich bojowników wróciło już do kraju i są uważani za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w Tunezji.
REKLAMA
Radykalizację części społeczeństwa powoduje trudna sytuacja gospodarcza, którą może jeszcze pogorszyć spodziewany po zamachu w Tunisie spadek liczby zagranicznych turystów. Wysokie jest bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Środowy zamach w Tunisie najprawdopodobniej odstraszy turystów i to jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, co zapowiada wyjątkowo ciężki rok dla tamtejszej gospodarki. - Żal mi zbliżającego się sezonu turystycznego - mówi deputowana tunezyjskiego parlamentu Sabrine Ghoubantini.
źródło: CNN Newssource/x-news
Według przedstawiciela tunezyjskich władz mężczyźni, którzy przeprowadzili zamach w Tunisie - Yassine Abidi i Hatem Khachnaoui - wchodzili w skład tzw. komórek uśpionych, o których członkach wiadomo, że mogą przeprowadzić operację terrorystyczną, lecz "nie ma dość dowodów, by ich aresztować". Zdaniem władz zamachowcy szkolili się z obsługi broni w Libii, pogrążonej od 2011 roku w chaosie.
REKLAMA
W środowym ataku na popularne muzeum w stolicy Tunezji zginęło 20 zagranicznych turystów, w tym trzech Polaków, a także trzech Tunezyjczyków. Terroryści strzelali do zwiedzających i do ludzi w autobusach zaparkowanych przed gmachem. Do zamachu przyznało się radykalne ugrupowanie Państwo Islamskie, kontrolujące znaczne obszary w Syrii i Iraku.
IAR/PAP/fc
REKLAMA