Rocznica powrotu Gdańska do macierzy

- Gdańsk zawsze był wielkim marzeniem Polaków. W 1945 roku mieliśmy silne poczucie, że miasto wraca do macierzy – stwierdził dr Paweł Kosiński. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę "powrotu Gdańska do macierzy". Uroczystości odbywają się 27 marca. Historyk Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 o znaczeniu tej daty i historii Gdańska.

2015-03-28, 10:51

Rocznica powrotu Gdańska do macierzy
Gdańsk ze swoją przepiękną starówką jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast. Foto: flickr/Maciek Lulko

Posłuchaj

28.03.15 dr Paweł Kosiński: „Nawet Adam Mickiewicz pisał o mieście Gdańsk. To miasto zawsze było polskie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W miniony piątek w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się konferencja "Gdańsk dawniej Danzig 1945-1955. Miasto - ludzie - pamięć." opowiadająca o losach miasta i jego mieszkańców w pierwszych latach po zakończeniu wojny. Przyjmuje się, że 27. marca 1945 roku na Dworze Artusa zawisła polska flaga. Za moment zdobycia miasta przez Armię Radziecką uznawany jest dzień 30 marca 1945 r., kiedy to ukazał się dekret władz centralnych o powołaniu województwa gdańskiego.

- Na przestrzeni ostatniego stulecia losy tego miasta były dość skomplikowane. Przez dłuższy czas Gdańsk był integralną częścią państwa polskiego. W 1945 roku mieliśmy silne poczucie, że miasto wraca do macierzy. Choć jego rdzenni mieszkańcy w większości byli Niemcami i manifestowali swoje niezadowolenie – wyjaśnił dr Paweł Kosiński, historyk IPN.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Gdańsk do końca XVIII wieku był częścią Królestwa Polskiego. – To miasto od zawsze było wielkim marzeniem Polaków. Tereny dorzecza Wisły były naturalnym zapleczem gospodarczym Gdańska. To był bardzo ważny teren – wyjaśnił dr Paweł Kosiński.

30 marca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w ramach odbędzie się organizowane przez miejscowy IPN spotkanie pt. "Gdańsk - marzec 1945. Koniec/początek miasta".

REKLAMA

Polskie Radio 24/op

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej