Katastrofa smoleńska. Dramatyczne zdjęcia sprzed pięciu lat
Była to jedna z największych katastrof w historii polskiego lotnictwa. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem.
2015-04-10, 09:08
Nie przeżył nikt spośród 96 osób znajdujących się na pokładzie. Zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.
KATASTROFA Tu-154M w SMOLEŃSKU - ZDJĘCIA>>>
Po ukazaniu się pierwszych informacji o katastrofie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zaczęły się gromadzić tłumy ludzi. Składano kwiaty i wieńce, palono znicze, harcerze postawili drewniany krzyż.
Od 10 do 18 kwietnia 2010 roku w kraju obowiązywała żałoba narodowa. Obowiązki prezydenta przejął ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W kilkudziesięciu miastach odbyły się marsze pamięci w hołdzie tragicznie zmarłym.
MIEJSCE KATASTROFY Tu-154M - ZDJĘCIA>>>
Po identyfikacji ofiar katastrofy, szczątki pasażerów Tu-154M zostały przetransportowane do Polski. Pierwsza powróciła do kraju trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W pogrzebie prezydenta i jego małżonki Marii, 18 kwietnia na Wawelu, uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.
Powstało kilkaset inicjatyw upamiętniających ofiary katastrofy. Są wśród nich pomniki, tablice pamiątkowe czy obeliski, a także szkoły i ulice, którym nadawane są imiona ofiar. Postawiono między innymi pomnik na warszawskich Powązkach, a tablice pamiątkowe umieszczono w kaplicy Pałacu Prezydenckiego i w Sejmie. Trwają prace nad realizacją pomnika w Smoleńsku.
IAR, kk
REKLAMA