Niemcy dozbroją Litwę. Przekażą jej 12 samobieżnych armat, wartych 15 milionów euro

Rząd Niemiec zamierza też poprzeć ewentualne nabycie przez Litwę niemiecko-holenderskich transporterów opancerzonych Boxer. Strona litewska kupiłaby je od producenta.

2015-04-15, 11:03

Niemcy dozbroją Litwę. Przekażą jej 12 samobieżnych armat, wartych 15 milionów euro
Minister obrony Ursula von der Leyen i minister obrony Litwy Juozas Oleksas w Wilnie. Foto: PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

Niemcy chcą wesprzeć siły zbrojne Litwy, dostarczając im 12 samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 wartości około 15 milionów euro - powiedziała niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen podczas wizyty w Wilnie.

Te haubicoarmaty kalibru 155 mm, po raz pierwszy zastosowane przez Bundeswehrę podczas interwencji w Afganistanie, mogą prowadzić ogień na odległość do 35 kilometrów.
Agencja dpa odnotowuje, że Litwa intensywnie wzmacnia swe siły zbrojne. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w zeszłym roku kraj ten zwiększył wydatki na cele obronne o 50 proc. Litwa graniczy z obwodem kaliningradzkim i od czasu aneksji Krymu przez Rosję coraz bardziej obawia się rosyjskiego zagrożenia.

Litwa przywraca powszechną służbę wojskową

Litwa, uwzględniając sytuację geopolityczną w regionie i konflikt na Ukrainie, podjęła w marcu decyzję o przywróceniu w kraju zasadniczej służby wojskowej. Zgodnie z założeniem pobór zostaje wprowadzony na pięć lat. Do wojska każdego roku ma być powołanych 3-3,5 tys. osób w wieku 19 do 26 lat. Szkolenia będą się odbywały przez dziewięć miesięcy. W ciągu pięciu lat zamierza się przeszkolić od 17 do 22 tys. osób.
Pobór do wojska ma się rozpocząć 11 maja. Pierwsi poborowi trafią do koszar w sierpniu-wrześniu, druga fala poboru przypadnie na listopad-grudzień. W tym roku planowane jest powołanie 3 tys. mężczyzn.
Litwa zrezygnowała z zasadniczej służby wojskowej w 2008 roku. Litewskie siły zbrojne liczą obecnie 8 tys. żołnierzy zawodowych, około 4,5 tys. ochotników i 2 tys. cywilów pracujących w strukturach wojskowych. Jest to o połowę mniej niż potrzeba. W niektórych batalionach nieobsadzona jest 1/3 etatów.

REKLAMA

Zwiększenie finansowania

Podczas niedawnego posiedzenia Rady Obrony Państwa  zapadła decyzja o zwiększeniu finansowania obronności kraju w przyszłym roku o 150 mln euro.
Rada Obrony Państwa zaakceptowała wówczas Koncepcję Obronności Państwa na lata 2015-2021. - Litwa musi być przygotowana do samodzielnej obrony, do przyjęcia pomocy sojuszników i udziału w operacjach międzynarodowych - zaznaczyła prezydent Dalia Grybauskaite.
Na przyszły rok Litwa planuje kupno bojowych wozów piechoty, samobieżnych haubic, innych systemów broni i sprzętu wojskowego. Jest propozycja powołania drugiej brygady piechoty oraz zwiększenia o 1000 osób liczby żołnierzy zawodowych.  Minister obrony Juozas Olekas poinformował, że pierwsze zakupy broni i sprzętu dla litewskich sił zbrojnych możliwe są już w tym roku. Z Polską uzgodniona została kwestia nabycia kolejnej partii zestawów przeciwlotniczych Grom, natomiast Amerykanie dostarczą broń przeciwczołgową.
W tym roku Litwa na obronę przeznaczy o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Resort obrony ma otrzymać 427 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. PKB. Do 2020 roku wydatki na obronę mają stopniowo wzrastać, aż osiągną 2 proc. PKB.

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej