A mnie się marzy domek z ogródkiem...

Kto nie marzy o własnym domu z dużym ogrodem i garażem? Większość z nas - tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

2015-04-17, 11:25

A mnie się marzy domek z ogródkiem...
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Co należy sprawdzić przed zakupem działki pod wymarzony dom z ogrodem w Porannych rozmaitościach Jedynki (Justyna Golonko Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

80 procent respondentów biorących udział w badaniu CBOS odpowiedziało, że chciałoby mieszkać w domu z ogrodem. Decyzja o zakupie działki nie należy jednak do prostych. Zanim się ją podejmie, należy wszystko dokładnie sprawdzić.

Warto się przyjrzeć działce

Lokalizacja jest oczywiście bardzo ważna. Ale nie tylko miejsce usytuowania działki powinno nas interesować. -  Jak już znajdziemy tę wymarzoną działkę, to warto pojechać na nią w ciągu dnia, tak by zobaczyć jak ona wygląda, sprawdzić czy teren nie jest podmokły, jakie jest pochylenie terenu - radzi Maciej Górka z portalu Domiporta.

Koło wymarzonego domu wysypisko śmieci?

Według niego, najważniejsza jest jednak weryfikacja dokumentów. Chodzi zatem o sprawdzenie księgi wieczystej. Ważne też, by odwiedzić odpowiedni urząd, by dowiedzieć się jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego bo może się okazać, że w przyszłości w okolicy wymarzonej działki zostanie wybudowane na przykład wysypisko śmieci albo droga szybkiego ruchu.

Jeśli wszystko odpowiada naszym oczekiwaniom, należy umówić się na spotkanie u notariusza. Sprzedawca powinien przynieść aktualne dokumenty dotyczące działki. Sprawa się komplikuje, jeśli na zakup potrzebny jest kredyt. Tu nie wszystkie banki gotowe się wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, cześć z nich oczekuje dodatkowych zabezpieczeń, na przykład ustanowienia hipoteki na mieszkanie lub wykazania się oszczędnościami.

REKLAMA

Kosztowne marzenie

Cena działki zależy oczywiście od tego, gdzie się ona znajduje. Co ważne, cena gruntu nieco rośnie na początku roku kalendarzowego, szczególnie wiosną gdy ruszają prace budowlane. - Obecnie najdroższa jest Warszawa. Średnia cena metra gruntu budowlanego plasuje się na poziomie 776 złotych, następny jest Gdańsk, Katowice, Kraków i Wrocław - wylicza Maciej Górka. Najmniej za metr gruntu budowlanego można zapłacić w Gorzowie Wielkopolskim.

Spośród województw najdroższe jest mazowieckie, zaś najtańsze - lubuskie.

Justyna Golonko, asop

/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej