Dr Piotr Wawrzyk o dylematach unijnej polityki
Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej podejmą decyzję, jak Wspólnota zareaguje na tragedię afrykańskich imigrantów na Morzu Śródziemnym. W katastrofie statku, który wypłynął z Libii do Włoch mogło zginąć nawet 900 osób.
2015-04-20, 14:17
Posłuchaj
Tym samym Unia Europejska staje przed dylematem, czy skupić się na problemie Ukrainy, czy też odpowiedzieć na apele południowych państw Wspólnoty, które domagają się pomocy odnośnie nielegalnych imigrantów.
Dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził w Polskim Radiu 24, że Unia powinna być gotowa na takie dylematy.
– Na tym powinna polegać siła Unii Europejskiej, aby jednocześnie rozwiązywać klika ważnych dla niej problemów, które piętrzą się w jej najbliższym otoczeniu. Dopiero wtedy Wspólnota będzie mogła pokazać swoją skuteczność, jeśli będzie równolegle reagować na problemu na Ukrainie i na Morzu Śródziemnym – ocenił europeista.
Ekspert dodał, że państwa członkowskie zauważają przede wszystkim problemy dotyczące tylko ich najbliższych granic.
– Brakuje mi większej odpowiedzialności, żeby Włosi bardziej doceniali problem Ukrainy, a Polacy kwestię imigrantów z Afryki Północnej. Nie ma przekonania, że problemy z południa Unii to także nasze problemy i na odwrót. Jeśli imigrant znajdzie się we Włoszech, to bez żadnej kontroli może dojechać do nas. Poza tym Rzym nie radzi sobie z imigracją i musimy mieć świadomość, że jako kraj członkowski będziemy ponosili określone koszty – powiedział dr Piotr Wawrzyk.
Więcej o problemach polityki Unii Europejskiej i zgody między państwami członkowskimi w całości rozmowy z dr Piotrem Wawrzykiem.
Polskie Radio 24/gm