Rozwój regionów przy wsparciu funduszy europejskich 2014-2020
Fundusze europejskie są głównym, ale nie jedynym źródłem finansowania inwestycji. O wyzwaniach rozwojowych Polski i roli samorządów w ich realizacji, wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel mówiła podczas konferencji inaugurującej nową perspektywę finansową w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
2015-05-08, 08:57
Zarówno Umowa Partnerstwa, jak i programy operacyjne są powiązane z wymaganiami stawianymi przez Komisję Europejską, Strategię Europa 2020 oraz celami rozwojowymi Polski, wynikającymi ze Strategii Rozwoju Kraju do 2020. – Wyzwania rozwojowe i wynikające z nich oczekiwania Polaków, wymagają prowadzenia przemyślanej polityki rozwoju, która gwarantuje poprawę poziomu i jakości życia, wzmacnia potencjał gospodarczy i możliwości jego wykorzystania – mówiła wiceminister Iwona Wendel. Dodała, że przyjęcie nowoczesnej wizji rozwojowej i jej konsekwentna realizacja to niezbędny warunek skoku cywilizacyjnego Polski.
- Cel ten osiągamy w dużej mierze dzięki skutecznemu wykorzystaniu funduszy europejskich, które są kołem zamachowym polskiej gospodarki – pobudzają przedsiębiorczość i innowacyjność, a społeczeństwu dają nowe szanse i możliwości rozwoju – stwierdziła wiceszefowa resortu. Przypomniała, że wsparcie ze środków nowej perspektywy finansowej zostanie skierowane na te obszary, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia
i modernizacji gospodarki.
Samorządy zarządzać będą większą pulą pieniędzy
Wiceminister Wendel zwróciła także uwagę na rosnącą rolę samorządów w prowadzeniu polityki rozwoju, co w praktyce oznacza, że samorządy województw zarządzać będą większą niż obecnie pulą europejskich pieniędzy – w latach 2007-2013 miały do dyspozycji ok. 25 proc. wszystkich środków dla Polski, teraz będzie to niemal 40 proc. – Marszałkowie województw stali się prawdziwymi gospodarzami w regionach. Samorządy lepiej dostrzegają regionalne potrzeby i potencjały, mogą więc trafniej podejmować decyzje o planowanych przedsięwzięciach, z pełną świadomością odpowiedzialności za powstające inwestycje, również po zakończeniu unijnego budżetu – powiedziała.
REKLAMA
Samorządy województw przeznaczą ponad 31 mld euro dostępnych w ramach wszystkich regionalnych programów operacyjnych na realizację inwestycji, które przyczynią się do zwiększania konkurencyjności regionów oraz poprawy jakości życia mieszkańców, poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych. Nacisk położony będzie przede wszystkim na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia i włączenia społecznego, technologii informacyjno-komunikacyjnych, infrastruktury ochrony środowiska, energetyki oraz transportu.
W konferencji, która odbyła się 6 maja 2015 r. w Warszawie uczestniczyli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Źródło: mir.gov.pl, data publikacji: 6.05.2015
REKLAMA