Opieka nad seniorami: brakuje wspólnego standardu
Demografia jest nieubłagana. Jako społeczeństwo starzejemy się. Dobrze, że żyjemy coraz dłużej, ale to oznacza, że w pewnym wieku potrzebna jest profesjonalna opieka nad ludźmi starszymi.
2015-05-08, 10:40
Posłuchaj
Nie brakuje nam domów opieki. Problem leży gdzie indziej. - Ilość jednostek placówek, które są ukierunkowane na opiekę nad osobami starszymi jest duża. Kwestia już potem jak funkcjonują – wyjaśnia Aleksander Wiśniewski ze Stowarzyszenia Domów Opieki.
Często te ośrodki są postrzegane jak "umieralnie". Ludzie niechętnie tam się udają. Albo są to ośrodki prywatne, bardzo drogie, które rujnują finanse rodzin. - Jeżeli chodzi o ośrodki, które mają renomę tzw. "umieralni" to oczywiście trzeba z takimi ośrodkami walczyć – edukować personel, bądź zmienić zarządzanie daną jednostką, żeby stały się to miejscami sprawującymi opiekę nad osobami starszymi – mówi gość. - Jeżeli chodzi o placówki prywatne, to często są one tańsze niż te państwowe – dodaje.
Klucz do sukcesu to standaryzacja usług
Dużo zależy od standardów prawnych. Zdaniem rozmówcy standardy opieki powinny być takie same w każdym ośrodku. – Żebym ja mając babcię w domu A miał pewność, że babcia mojego przyjaciela w domu B ma taką samą opiekę, a nie na przykład, gorszą niż moja babcia – wyjaśnia gość.
Problemy ze standaryzacją usług sprawia bardzo duża liczba jednostek. - W samym województwie mazowieckim jest ich 200. Około 130 z nich ma zgodę do funkcjonowania wydaną przez marszałka województwa, a pozostałe mają działalność gospodarczą – zauważa rozmówca.
REKLAMA
Mało osób chce się zajmować osobami starszymi
Brakuje opiekunów ludzi starszych. - Komfort pracy w Polsce odbiega od standardów europejskich. W Europie na 10 pensjonariuszy są trzy pielęgniarki. A w standardzie polskim w prywatnym domu opieki na 40 pensjonariuszy jest jedna pielęgniarka i trzy opiekunki. No to nic dziwnego, że pielęgniarki i opiekunki wolą pracę zagranicą gdzie będą lepiej opłacane, bardziej szanowane, a komfort pracy będzie wyższy – zapewnia specjalista.
Stowarzyszenie Domów Opieki uważa, że trzeba wprowadzić wspólne standardy i powinny być one przestrzegane. Dlatego te placówki powinny dostawać certyfikaty i podlegać kontroli.
Aleksandra Tycner, abo
REKLAMA