Dzień Informacji Pozytywnej, czyli o tym jak być wiarygodnym
Rośnie liczba pozytywnych informacji o klientach indywidualnych i przedsiębiorstwach - tak wynika z danych Biur Informacji Gospodarczych.
2015-05-21, 13:24
Posłuchaj
Rejestry Dłużników BIG to nie jest już wyłącznie baza wpisów negatywnych, notują też pozytywną historię spłat - tłumaczy Edyta Szymczak, Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG. - W Biurach Informacji Gospodarczej stale przybywa informacji pozytywnej. Są to wiadomości, że dana osoba lub firma wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań. Wystarczy choćby podać przykład z rejestru dłużników ERIF, na koniec pierwszego kwartału mieliśmy aż pół miliona informacji gospodarczych, czyli tych dobrych informacji o rzetelnie płacących swoje zobowiązania – podkreśla rozmówczyni.
Budujmy swój wiarygodny wizerunek
A budowanie pozytywnej historii finansowej staje się coraz ważniejsze, ponieważ różne firmy i instytucje usługowe sprawdzają naszą wiarygodność finansową. - Każdy kredytodawca albo usługodawca bada zdolność kredytową i wiarygodność płatniczą. Używa do tego różnych danych, pochodzących również ze źródeł zewnętrznych. W szczególności z Biura Informacji Gospodarczej. Dlatego ważne jest byśmy dbali o własną wiarygodność płatniczą. Pozytywny wpis można otrzymać za płacenie na czas wszystkich rachunków, opłat, faktur, z którymi i tak na co dzień mamy do czynienia. To nie są tylko płatności rat kredytu, ale również pożyczek udzielanych w sektorze poza bankowym, opłat z tytułu telewizji, usług telekomunikacyjnych, używanie Internetu, leasingu dla przedsiębiorców – wylicza ekspertka.
Na wpis trzeba się zgodzić
Ale na wpis do rejestru - na taką informację pozytywną konsument musi się zgodzić. Dziś po raz pierwszy obchodzimy Dzień Informacji Pozytywnej. Cel inicjatywy - to zaznajomienie nas z informacją pozytywną - czym jest i co można dzięki niej uzyskać.
Warto też zajrzeć do Rejestru Dłużników BIG. Uzyskamy wtedy obraz, kto i jakiego rodzaju informacje o nas wpisał, a jednocześnie od kogo pochodzą zapytania dotyczące weryfikowania wiarygodności. Raz na pół roku każdy może sprawdzić się w istniejących BIG w kraju za darmo.
REKLAMA
Justyna Golonko, abo
REKLAMA