90 lat Polskiego Radia: złoty wynalazek dla polskiej wsi

Polskie radio świętuje. Już 90 lat docieramy do najdalszych zakątków kraju. I od samego początku niezwykle istotnym słuchaczem był ten mieszkający na wsi - tłumaczy Ryszard Miazek, były prezes Polskiego Radia.

2015-05-22, 22:18

90 lat Polskiego Radia: złoty wynalazek dla polskiej wsi
Radio dawało dostęp do informacji, kultury, literatury klasycznej, do cywilizacji . Foto: Flickr/Joe Haupt

Posłuchaj

O roli i znaczeniu Polskiego Radia na obszarach wiejskich przez 90 lat, mówi w Polskim Radiu 24 Ryszard Miazek, były prezes Polskiego Radia./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

– Dlatego nazywano radio złotym wynalazkiem, bo przełamywał te wszystkie bariery odległości, czasu, przestrzeni i potrafił tworzyć wspólnotę ludzi mieszkających daleko od siebie. Radio dawało dostęp do informacji, kultury, literatury klasycznej, do cywilizacji – mówił Ryszard Miazek.

Jak mówi b. prezes,  pierwsze lata rozwoju radia, po odrodzeniu państwa polskiego, można nazwać złotym okresem słuchacza wiejskiego. Nadawano wtedy w ciągu roku ok. 4 tys. audycji rolniczych, audycji typowo poradniczych, bez propagandy, poświeconych nauce, tak bardzo potrzebnych zwłaszcza drobnemu rolnikowi.

Ale radio przede wszystkim pełniło rolę humanistyczną - radio  w tym czasie doceniało słuchacza wiejskiego a ten  w pełni się odwzajemniał – przywiązaniem do audycji, słuchowisk.

Jak mówi Ryszard Miazek, po II wojnie światowej radio w Polsce zaczęło służyć ówczesnej władzy. Wtedy jak podkreślał b. prezes przeważał w podejściu do słuchacza wiejskiego czynnik ideologiczny i propagandowy.

Kiermasz pod Kogutkiem, Poranne Rozmaitości Rolnicze i Rolniczy Kwadrans - to były sztandarowe audycje Polskiego radia dla mieszkańców wsi. Nasza audycja Poranne Rozmaitości jest jedną z najstarszych audycji Polskiego Radia.

Justyna Golonko

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej