Katowice koloru zielonego. Fundusze UE to duża szansa
Czy śląskie miasta wykorzystują nowe technologie do rozwoju transportu i infrastruktury? Czy można o nich powiedzieć, że są inteligentne? Jak można polepszyć życie mieszkańców?
2015-05-29, 12:12
Posłuchaj
W Katowicach odbył się II Ogólnopolski Kongres Smart - Inteligentne Miasta. - Inteligentne miasto w dużej mierze jest związane z nowymi technologiami informatycznymi i teleinformatycznymi. Jednak zawsze najważniejszy powinien być człowiek - Dariusz Konik organizator Kongresu. – Chodzi o to, żeby mieszkańcom się dobrze w takim mieście żyło. Zatem głównym celem jest polepszenie jakości życia w miastach, ale też dodam, że ważnym elementem powinna być poprawa ochrony środowiska i jakości powietrza. W Polsce jest duży próbne ze smogiem, nie dotyczy to tylko Krakowa i Warszawy – dodaje.
Fundusze z UE to duża szansa
Teraz mamy cel i możliwości. - Przede wszystkim polskie miasta powinny zrozumieć, że ogromne pieniądze z nowej perspektywy Unii Europejskiej na lata 2014-2020 powinny być inwestowane z coś, co będzie dawało w przyszłości przychody. Chodzi o to, żeby nie wydawać tylko pieniędzy na to, żeby żyło się wygodniej, ale żeby stwarzać systemy, które będą napędzamy kolejne działania firm – uważa Józef Neterowicz radca w Ambasadzie Szwecji.
Zielona przyszłość
Śląsk może być liderem zmian. - Śląsk zawsze stał na węglu, był znany z bardzo wysokiego poziomy industrializacji – wyjaśnia Dariusz Szwed, doradcza prezydenta Słupska. - Teraz industrializacja ma kolor zielony. Budujemy coraz więcej sektorów zielonej gospodarki: energetyka odnawialna, transport publiczny, żywność ekologiczna. To właśnie tutaj, gdzie mamy najwięcej inżynierów, najwięcej pracowników technicznych. to ni mogą za chwilę stać się zielonymi pracownikami, mogą tworzyć zielony rynek pracy i rozwijać zielona gospodarkę – uważa rozmówca.
Podobne kongresy odbędą się niebawem w Gdańsku, Olsztynie i Krakowie. Imprezom patronuje Polskie Radio.
REKLAMA
Dorota Stabik
REKLAMA