Włodzimierz Olewnik bez odszkodowania za utracony okup za porwanego syna

Sąd w Radomiu oddalił, ze względu na przedawnienie, pozew w sprawie odszkodowania od mazowieckiej policji, którego domagał się ojciec uprowadzonego i zamordowanego w 2001 r. Krzysztofa. Pozew związany był ze sprawą okupu, który w lipcu 2003 r. przekazano porywaczom.

2015-06-03, 11:43

Włodzimierz Olewnik bez odszkodowania za utracony okup za porwanego syna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Rzecznik radomskiego sądu Joanna Kaczmarek-Kęsik mówi, że sprawa uległa przedawnieniu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika >>>

Poszkodowany zarzuca policji zaniedbania, brak odpowiednich procedur i właściwego zabezpieczenia okupu. W 2001 roku porwano jego syna Krzysztofa. Dwa lata później - mimo przekazania okupu - młody mężczyzna został zamordowany. Pieniądze przepadły, a przestępcy nie zostali ujęci i nie ponieśli kary.

- W interpretacji sądu, który wcześniej zapoznał się z wyrokami w procesie karnym, jaki toczył się w tej sprawie, nie ma podstaw do roszczenia, bo uległo ono przedawnieniu po trzech latach od śmierci porwanego - tłumaczy Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik instytucji. Tym samym oddalono powództwo.

Argumentacji tej nie podziela mecenas Bogdan Borkowski, pełnomocnik Włodzimierza Olewnika. Jego zdaniem na dochodzenie odszkodowania było 10 lat - w tym terminie złożono pozew - i jest to kwestia prawna, którą trzeba poddać ocenie przez sąd wyższej instancji. Zapowiedział już złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie i apelację.

REKLAMA

Kwota roszczenia, czyli ponad 1,3 mln zł została wyliczona z kwoty okupu wynoszącej 300 tys. euro. Po porwaniu Krzysztofa Olewnika w październiku 2001 r. sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy, został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Wyrok nie jest prawomocny.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej