Raport: czego nienawidzą polscy przedsiębiorcy
Głównym wrogiem polskiego biznesu wciąż jest system podatkowy, a w szczególności jego nieprzejrzystość. Obecnie na pierwszym miejscu listy problemów polskich przedsiębiorców nie stoją stawki podatkowe, a właśnie skomplikowanie i sprzeczność procedur podatkowych.
2015-06-08, 20:20
Posłuchaj
Z badania, przeprowadzonego na zlecenie home.pl wynika, że aż ponad 60 procent małych i średnich przedsiębiorców narzeka na zbyt wysokie podatki. Tymczasem często eksperci zwracają uwagę na to, że problemem nie jest wcale wysokość stawek podatkowych, tylko zbyt skomplikowany system podatkowy. Jak mówił w radiowej Jedynce Jacek Brzozowski z Pracodawców RP: wiele zależy od tego, jak się postawi pytanie.
Nieprzejrzystość systemu bolączką przedsiębiorców
- Stawka podatku CIT, która obowiązuje w Polsce, czyli 19%, jest niczym nadzwyczajnym na tle krajów Unii Europejskiej. Są kraje, które próbują konkurować podatkowo, jeżeli chodzi o pozyskiwanie inwestycji. Taka stawka, mimo że obciąża każdego prowadzącego biznes, ponieważ trzeba podzielić się swoimi dochodami z fiskusem, to jednak jest to pewien element prowadzenia biznesu, z którym musimy się pogodzić - komentuje Brzozowski.
- Boleśniejszym problemem jest fakt opresyjności, nieprzejrzystości polskiego systemu podatkowego, co się w prosty sposób przekłada na nakład pracy i na koszty, jakie firmy muszą przeznaczać na obsługę swoich podatków. To szczególnie uderza w małe firmy, mikro firmy - dodaje.
ZUS to odstraszająca bariera
- Jeżeli chodzi o kwestię "danin", w szczególności składek na ubezpieczenia społeczne, to może być to bariera dla osób podejmujących działalność gospodarczą na własny rachunek. Ponieważ, to się wiąże z kosztem stałym, niezależnie od generowanych przychodów. Psychologicznie może być to bariera odstraszająca - zwraca uwagę gość.
REKLAMA
Naturalne dostosowanie się do rynku
W opinii przedsiębiorców, prowadzenie działalności gospodarczej utrudniają też sprzeczne procedury, nieprzyjaźni urzędnicy, problemy z otrzymaniem finansowania oraz korupcja. Co ciekawe, wielu ankietowanych przyznało, że problemem są wysokie koszty stałe, takie jak czynsz i media. Z kolei wewnątrz firmy, największym problemem jest rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
- Przed kosztami, pewnymi stałymi, w pewnych modelach biznesowych nie uciekniemy. Czy one są wysokie, czy niskie. Najprawdopodobniej, w określonych sytuacjach one mogą być wysokie, ale na tym polega wolny rynek - mówi Jacek Brzozowski.
Sylwia Zadrożna, fko
REKLAMA