Światowy Dzień Krwiodawstwa. Promocja regularnego oddawania krwi

Wdzięczność dla krwiodawców i promowanie regularnego honorowego oddawania krwi. To główne cele kampanii, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa, który przypada 14 czerwca. Tegoroczny motyw święta brzmi - "Dziękuję, że ratujesz mi życie".

2015-06-14, 13:35

Światowy Dzień Krwiodawstwa. Promocja regularnego oddawania krwi
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku powyżej 18 lat. Foto: Glowimages/Eastnews

Posłuchaj

Edyta Łasiewicz, lekarz transfuzjolog z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, o potrzebie krwiodawstwa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ideą kampanii jest również zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad nimi. Podczas różnych akcji zostaną przedstawione historie osób, którym oddana przez innych krew uratowała życie. Mają stanowić motywację dla tych, którzy honorowo oddają krew. Do tej kwestii odnosi się hasło kampanii "Oddawajcie honorowo. Oddawajcie często. Krwiodawstwo to ważna rzecz". Tegorocznym gospodarzem obchodów są Chiny.

Powiązany Artykuł

Co roku na świecie krew jest oddawana ponad 90 milionów razy. Około połowa z tych pobrań odbywa się w krajach wysoko rozwiniętych, które stanowią tylko 15 procent populacji świata. Wielu pacjentów wymagających transfuzji, zwłaszcza w krajach rozwijających się, nie ma we właściwym czasie dostępu do bezpiecznej krwi. Obecnie jedynie w 62. państwach zasoby krwi powstają niemal wyłącznie w 100 procentach dzięki honorowym krwiodawcom, podczas gdy w 40 krajach nadal dominuje oddawanie krwi przez członków rodziny, a nawet płatne krwiodawstwo.

Kto może oddać krew?

Celem Światowej Organizacji Zdrowia jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 roku wszystkie państwa pozyskiwały niezbędne zasoby krwi od honorowych krwiodawców. W Polsce co roku wykonuje się nawet 2 miliony transfuzji, a około 500 tysięcy osób honorowo oddaje krew. Wśród krwiodawców przeważają mężczyźni. Krew może oddać każda pełnoletnia osoba do 65. roku życia, która waży powyżej 50 kilogramów, cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma na ciele tatuaży.

FILM: James Harrison stawia się w punkcie krwiodawstwa co tydzień, od 60 lat. Właśnie oddał krew po raz 1101 w swoim życiu. Dzięki temu uratował już być może nawet miliony dzieci cierpiących na tzw. chorobą hemolityczną.

CNN Newsource/x-news

Jednorazowo pobieranych jest 450 mililitrów. Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w roku, kobiety - cztery. Mimo odkryć i postępów nauki, w XXI wieku wzrasta zapotrzebowanie na krew - lek, którego współczesna medycyna w wielu przypadkach nie umie niczym zastąpić. Chodzi na przykład o wymienną krew dla wielu noworodków oraz ich matek, które potrzebują transfuzji, czy dla wciąż wzrastającej liczby ofiar wypadków i urazów.

Działalność PCK

W regionach, gdzie brakuje honorowych dawców regularnie oddających krew, działalność służby zdrowia często zostaje zdezorganizowana. Pierwsze służby związane z krwiodawstwem w naszym kraju powstały w latach 20. ubiegłego wieku. W 1935 roku powołano w Łodzi Centralną Stację Wypadkową z ośrodkiem przetaczania krwi, a rok później przy szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie utworzono pierwszy Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi.
W ramach PCK działa Ruch Honorowych Dawców Krwi. Podejmuje on liczne inicjatywy, w tym doraźne akcje poboru krwi, na przykład w odzewie na apel służby zdrowia, szkolenia, pogadanki, konkursy oraz imprezy sportowe. Zrzesza około 200 tysięcy członków i wolontariuszy, którzy systematycznie oddają krew i promują ideały ruchu. Rocznie PCK przyczynia się do pozyskania blisko 150 tysięcy litrów krwi.

Od roku 1993 w Polsce jest stosowana metoda plazmaferezy, czyli oddawania osocza krwi. Polega na pobraniu od dawcy jedynie płynnej części krwi, zwanej osoczem lub plazmą, zawierającej kilkaset różnych białek. Z osocza można izolować składniki konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc między innymi leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwotoczne. Oddziela się również białka, zwane immunoglobulinami, które są stosowane głównie w celu zwiększenia odporności organizmu, a także albuminę, niezbędną w leczeniu oparzeń, wstrząsów i innych schorzeń. Światowy

Dzień Krwiodawcy jest obchodzony w rocznicę urodzin w 1868 roku Karola Landsteinera, austriackiego lekarza hematologa i transfuzjologa, którego obserwacje doprowadziły do odkrycia grup krwi.

pp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej