Nowa encyklika papieża Franciszka. "Ludzkość ma jeden wspólny dom"

Pełnym ufności wołaniem o ratowanie naszego wspólnego domu, jakim jest planeta Ziemia, nazywają włoskie media encyklikę „Laudato si” papieża Franciszka na temat ekologii.

2015-06-16, 13:51

Nowa encyklika papieża Franciszka. "Ludzkość ma jeden wspólny dom"
. Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Posłuchaj

„Laudato si” - encyklika Franciszka. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oficjalnie ukaże się ona dopiero w czwartek. W Internecie jednak pojawił się już jej pełny tekst. Według Watykanu nie jest to tekst ostateczny, lecz jedna z wcześniejszych wersji. Ponieważ jednak nie zasygnalizowano żadnych zasadniczych zmian, środki przekazu zamieszczają obszerne jej fragmenty i na ich podstawie komentują ten nowy papieski dokument.

"Ludzkość ma jeden wspólny dom"

Punktem wyjścia jest przekonanie, że ludzkość ma jeden wspólny dom, ziemię, dlatego wezwanie, by ją ratować, skierowane jest do wszystkich. Co więcej, jak zwraca się uwagę, Franciszek wierzy, że jest to jeszcze możliwe. Papież występuje nie w roli nauczyciela czy sędziego, lecz rzecznika tych, którzy najwięcej tracą na zanieczyszczeniu środowisku, marnotrawstwie i egoistycznej eksploatacji złóż naturalnych.

- Ta encyklika jest skierowana do wszystkich: módlmy się, aby wszyscy mogli przyjąć jej przesłanie i wzrastać w odpowiedzialności za wspólny dom, jaki powierzył nam Bóg - mówił papież Franciszek zwracając się do tysięcy wiernych przed niedzielną modlitwą Anioł Pański.

Encyklika napisana jest bardzo przystępnym językiem, uderza w niej przewaga argumentów nie związanych z religią, lecz podyktowanych przez troskę, którą podziela dziś chyba każdy - zauważają komentatorzy.

REKLAMA

"Antypolska"?

Zdaniem "Rzeczpospolitej", z papieskim dokumentem, który może mieć kłopot Polska. Według dziennika o nowej encyklice Franciszka na temat ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska".

Jak dowiedziała się gazeta, papież sporo miejsca poświęca bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związaną z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie. Dokument uznaje się za "antywęglowy" - pisała niedawno "Rz". Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej