Lądownik Philae nawiązał kontakt z Ziemią
Europejska Agencja Kosmiczna informuje o nawiązaniu kontaktu z lądownikiem Philae na komecie Churiumow-Gierasimienko w ramach misji Rosetta. W audycji Czas na Naukę dr Jerzy Grygorczuk, współtwórca komponentów do lądownika, opowiadał o szczegółach misji i jej celu.
2015-06-18, 12:50
Posłuchaj
Lądownik Philea pozostawał w uśpieniu przez 211 dni od osiągnięcia powierzchni komety i wykonania serii pierwszych badań. Gdy ciało niebieskie zbliżyło się do Słońca zadziałały panele słoneczne lądownika, który zaczął przesyłać informacje na Ziemię.
– Próby skontaktowania się z lądownikiem wypadły nader pomyślnie. Lądownik odpowiada, jest z nim komunikacja, wzrasta temperatura na powierzchni komety. W najbliższych dniach zaczniemy nowy cykl badań – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Grygorczuk z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Na pokładzie lądownika znajduje się penetrator Mupus, który stworzyli polscy naukowcy z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.
– Urządzenie miało wbić się w powierzchnię komety na głębokość 40 cm i zbadać jej profil termiczny oraz przewodnictwo cieplne, które dostarczyłoby informacji nie tylko o temperaturze, ale także o właściwościach fizycznych gruntu – wyjaśniał naukowiec.
REKLAMA
Zapraszamy na audycję Katarzyna Kobylecka.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA