KNF wydaje dwie rekomendacje dla SKOK: dotyczą ryzyka kredytowego i ładu korporacyjnego

Komisja Nadzoru Finansowego porządkuje sprawy SKOK. Na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła skierowane do spółdzielczych kas oszczędnościowo–kredytowych dwie rekomendacje: obejmujące ryzyko kredytowe i ład korporacyjny w tych instytucjach.

2015-06-23, 15:39

KNF wydaje dwie rekomendacje dla SKOK: dotyczą ryzyka kredytowego i ładu korporacyjnego
. Foto: skok.pl

Jak czytamy w komunikacie KNF, rekomendację A-SKOK dotyczy dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w SKOK, natomiast rekomendację B-SKOK obejmuje dobre praktyki w zakresie ładu korporacyjnego SKOK. Są to pierwsze rekomendacje KNF dotyczące dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania kasami, o których mowa w art. 62 ust. 2 ustawy o skok.

KNF informuje, że projekty rekomendacji były przedmiotem konsultacji publicznych, w szczególności ze wszystkimi spółdzielczymi kasami oszczędnościowo – kredytowymi, Kasą Krajową (w trybie art. 62 ust. 2 ustawy o skok), Narodowym Bankiem Polskim, firmami audytorskimi oraz Światową Radą Unii Kredytowych (WOCCU).

Rekomendacje powinny zostać wprowadzone do 31 marca

KNF oczekuje, że rekomendacje zostaną wprowadzone przez spółdzielcze kasy do dnia 31 marca 2016 r., przy czym Rekomendacja A-SKOK przewiduje dodatkowe okresy przejściowe w zakresie wyznaczania przez kasy maksymalnych wartości parametru DtI, wymogów stawianych systemom wewnętrznym oraz ustalania maksymalnych wartości parametru LtV.

Rekomendacja A-SKOK: dotyczy zarządzania ryzykiem kredytowym, podobnie jak w bankach

W komunikacie czytamy, że celem rekomendacji A-SKOK dotycząca dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych jest poprawa jakości portfela kredytowego spółdzielczych kas.

REKLAMA

Z uwagi na pokrywanie się prowadzonej działalności i oferowanych produktów oraz pozytywne doświadczenia nadzoru nad sektorem bankowym rekomendacja opiera się co do zasady na rozwiązaniach obowiązujących dla banków, jednak poszczególne postanowienia zostały zweryfikowane pod kątem ich adekwatności do specyfiki sektora SKOK.

Rekomendacja A-SKOK uwzględnia specyfikę KAS

 KNF wzięła pod uwagę zarówno sytuację w sektorze SKOK, zidentyfikowane czynniki ryzyka i stwierdzone nieprawidłowości, jak i zasadność nieosłabiania konkurencyjności kas wobec banków, w szczególności w zakresie kredytów konsumpcyjnych.

KNF przypomina, że skutkiem dotychczasowego podejścia kas do ryzyka kredytowego były upadłości SKOK i konieczność angażowania środków publicznych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Zła sytuacja finansowa większości kas oraz skala zidentyfikowanych nieprawidłowości wymaga wskazania odpowiednich standardów ukierunkowanych na poprawę kondycji finansowej i bezpieczeństwa sektora, co jest podstawą stabilnego i zrównoważonego rozwoju SKOK. Jednocześnie KNF wskazuje, że jeśli trwale poprawi się sytuacja finansowa SKOK i jakość portfeli kredytowych, a wskaźniki wypłacalności wzrosną do poziomu zapewniającego stabilne funkcjonowanie kas, dokonany zostanie przegląd postanowień rekomendacji w celu ich aktualizacji.

Rekomendacja B-SKOK obejmuje zasady ładu korporacyjnego, zapewniające bezpieczeństwo

Z kolei celem rekomendacja B-SKOK dotyczącej dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego SKOK, jest wprowadzenie i ujednolicenie minimalnych standardów ostrożnego i stabilnego zarządzania kasami w zakresie ładu korporacyjnego, a przez to ograniczenie występującego w działalności kas ryzyka operacyjnego związanego z niedoskonałością lub brakiem zasad działania, praktyk, systemów i regulacji wewnętrznych. Rekomendacja obejmuje następujące obszary: organizacja i struktura organizacyjna kasy, organy kasy, członkostwo w kasie i więź, outsourcing działalności oraz kluczowe systemy i funkcje wewnętrzne.

REKLAMA

 jk, komunikat

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej