Anatol Arciuch: Nie ma planu dla Grecji
Minął termin spłaty przez Grecję raty zadłużenia u Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ateny nie zapłaciły, a Eurogrupa nie zgodziła się na przedłużenie programu pomocowego. – Grecja nie zwróci pieniędzy i liczy na restrukturyzację długu – ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Anatol Arciuch.
2015-07-01, 13:49
Posłuchaj
Zdaniem publicysty recesji w Grecji nie powstrzyma żaden program pomocowy. Tak samo opuszczenie strefy euro nie przywróci wzrostu gospodarczego w kraju.
– Tak czy inaczej Grecja pogrąży się w recesji. Jeśli wykona polecenia Troiki, to na długie lata konieczne będzie zaciśnięcia pasa i nie będzie mowy o żadnej ekspansji gospodarczej. Albo Grecy pójdą swoją droga i zostaną zawieszeni w Eurogrupie i wydadzą drachmę, a wtedy stoczą się do poziomu trzeciego świata z inflacją – mówił Anatol Arciuch.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że Grecja została włączona do Unii Europejskiej z przyczyn politycznych, ponieważ kraj nie spełniał wymogów akcesji do Wspólnoty.
– Grecy szantażowali Unię tym, że są kolebką cywilizacji europejskiej i demokracji. Trudno nie przyjąć takiego kraju i mamy teraz tego skutki – powiedział publicysta.
REKLAMA
Więcej w całości rozmowy z Anatolem Arciuchem.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA