Putin złożył ofertę rozmów pokojowych. Podał termin i miejsce
Władimir Putin zaproponował Ukrainie bezpośrednie rozmowy pokojowe w Stambule. Negocjacje miałyby się rozpocząć 15 maja. Wcześniej Ukraina zadeklarowała, że jest gotowa do dialogu w każdej formule, o ile Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni.
2025-05-11, 06:54
Putin proponuje rozmowy. Obwinia Ukrainę
Jak mówił w niedzielę rosyjski prezydent, w ramach rozmów pokojowych miałyby zostać "wyeliminowane pierwotne przyczyny konfliktu". Celem ma być "przywrócenie długoterminowego, trwałego pokoju".
- Wielokrotnie proponowaliśmy podjęcie kroków w celu zawieszenia broni. Nigdy nie rezygnowaliśmy z dialogu ze stroną ukraińską. Przypomnę jeszcze raz. To nie my zerwaliśmy negocjacje w 2022 roku. Zrobiła to strona ukraińska - stwierdził.
- W związku z tym, mimo wszystko proponujemy władzom w Kijowie wznowienie bez żadnych warunków wstępnych negocjacji, które zostały przerwane pod koniec 2022 roku - kontynuował Putin.
Zapowiedział przy tym, że kwestię rozmów w Stambule omówi z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. W kwestii negocjacji wypowiadał się również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewniał, że Rosja "będzie reprezentowana na odpowiednim poziomie" podczas rozmów pokojowych.
REKLAMA
Kijów proponuje zawieszenie broni na co najmniej 30 dni
W sobotę z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefoniczni z Donaldem Trumpem. W Kijowie spotkał się również z europejskimi przywódcami "koalicji chętnych" - Donaldem Tuskiem, Emmanuelem Macronem, Keirem Starmerem i Friedrichem Merzem.
Zapewnił, że Ukraina jest gotowa do negocjacji w każdym formacie. Podkreślił jednak konieczność zawieszenia broni. - Nasze wspólne stanowisko: natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia potrzebne jest co najmniej na 30 dni. Proponujemy, by rozpoczęło się ono od poniedziałku 12 maja. Oczekujemy odpowiedzi ze strony Rosji - mówił Zełenski.
- Kiedy nadejdzie wstrzymanie ognia, nastąpi najlepszy czas dla dyplomacji. Ukraina gotowa jest do spotkań i rozmów w jakimkolwiek formacie - dodał.
Światowe agencje przypomniały, że w 2014 roku Rosja dokonała aneksji Krymu. Z kolei w 2022 roku rozpoczęła pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Jesienią tego samego roku ogłosiła aneksję obwodu ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego.
REKLAMA
- Skandaliczny wpis Miedwiediewa. Obraził przywódców Europy
- Kreml niedługo się zastanawiał. Tak potraktował propozycję rozejmu
- W Rosji dzień zwycięstwa. W tym samym czasie wciąż atakują ukraińskie miasta
Źródło: PAP/egz
REKLAMA