Oświadczenie przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa

Kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelski 9 lipca w audycji "Popołudnie z Jedynką" skrytykowała sędziów i przedstawiła koncepcję społecznej kontroli ich pracy. Do słów Zofii Romaszewskiej w specjalnym oświadczeniu odniósł się prof. Roman Hauser, przewodniczący KRS.

2015-07-15, 09:00

Oświadczenie przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa
Prof. dr hab. Roman Hauser. Foto: PAP/Rafał Guz

OŚWIADCZENIE

Prof. Romana Hausera, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa

Analizując wypowiedź kandydatki na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Zofii Romaszewskiej w audycji radiowej "Popołudnie z Jedynką" w dniu 9 lipca b.r. Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa z najwyższym niepokojem stwierdza, że w programie tym sformułowano szereg budzących wątpliwości i obraźliwych zarzutów dotyczących wymiaru sprawiedliwości, a planowany przez Panią kandydatkę program tzw. "humanizacji wymiaru sprawiedliwości" jest rażąco sprzeczny z konstytucyjnymi zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W demokratycznej Rzeczpospolitej sądownictwo jest w pełni niezależne a sędziowie niepodatni na jakiekolwiek wpływy czy naciski, także polityczne. Oczywiste jest, że wymiar sprawiedliwości, w granicach

Zofia Romaszewska w radiowej Jedynce: sędziowie w Polsce doszli do wniosku, że są bezkarni i mogą robić niemal wszystko >>>

i formach prawem przewidzianych, podlega kontroli społecznej, a zatem formułowana przez Panią kandydatkę koncepcja "obywatelskiej kontroli sądów", bez bliższego sprecyzowania na czym miałaby ona polegać, budzi wątpliwości i zastrzeżenia. Zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej są podstawową zasadą ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, a przede wszystkim są gwarancją ochrony praw obywateli. W demokratycznym państwie prawnym niezależne sądy rozstrzygają sprawy wyłącznie na podstawie prawa, niezależnie od presji opinii publicznej czy sugestii środowisk politycznych.

Dziwi więc i niepokoi fakt, że osoba, której wybitna działalność opozycyjna i zasługi dla demokracji są niekwestionowane, podważa w wolnej Polsce fundament tej demokracji, tj. niezależny wymiar sprawiedliwości.

REKLAMA

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do przedstawicieli ugrupowań partyjnych oraz mediów, by w tych gorących dniach trwającej kampanii wyborczej zachować umiar w ocenie działania konstytucyjnych organów państwa. Wymiar sprawiedliwości nie może stać się zakładnikiem czy elementem jakichkolwiek układów wyborczych.

Przewodniczący

Krajowej Rady Sądownictwa

Prof. dr hab. Roman Hauser

REKLAMA

***

Zofia Romaszewska jest kandydatką na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Przed sejmową komisją sprawiedliwości przedstawiła swoje propozycje dotyczące funkcjonowania urzędu. Filarem jej koncepcji jest "humanizacja wymiaru sprawiedliwości".

9 lipca w audycji "Popołudnie z Jedynką" dawna działaczka opozycji demokratycznej mówiła, że w Polsce mamy złą sytuację jeśli chodzi o dostęp do wymiaru sprawiedliwości, bo ludzie są dyskryminowani ze względu na pochodzenie społeczne i stan posiadania. Dużym problemem, według niej, jest także bezkarność sędziów. Zdaniem Romaszewskiej, "sędzia to taki sam człowiek jak my wszyscy i nie ma powodu, żeby uważać, iż z nadania sędziowskiego są nieomylni, i mają cudowne charaktery".

aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej