Leopold Infeld. Polak, który współpracował z Einsteinem

- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.

2024-07-20, 05:50

Leopold Infeld. Polak, który współpracował z Einsteinem
Leopold Infeld w 1960 roku. Foto: Wikipedia Commons/dp

20 lipca 1898 roku urodził się Leopold Infeld, wybitny fizyk.

Infeld przyszedł na świat w Krakowie, w rodzinie polskich Żydów i tam studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku obronił doktorat, ale pracę na uczelni otrzymał dopiero w 1930 roku – został asystentem w Katedrze Fizyki Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.


Posłuchaj

Audycja Bożeny Kastory z cyklu "Radiowe portrety Polaków" poświęcona postaci prof. Leopolda Infelda. (PR, 20.04.1976) 19:15
+
Dodaj do playlisty

Współpraca z Einsteinem

W 1936 roku zaczął współpracę z Albertem Einsteinem na uniwersytecie w Princeton w USA. Zaowocowała ona powstaniem teorii Einsteina-Infelda-Hoffmana.

- Te prace zapoczątkowały zupełnie nowy kierunek badań, podjęty następnie na całym świecie, który znajduje teraz zastosowanie w astrofizyce do opisu ruchu i ewolucji gwiazd – mówił prof. Andrzej Trautman, jeden z uczniów Infelda, w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".

Współpraca z Einsteinem zaowocowała też napisaniem przez obu fizyków książki "Ewolucja fizyki". Publikacja stała się światowym bestsellerem. 

REKLAMA

Powrót do kraju

Od 1938 roku Infeld piastował stanowisko profesora na uniwersytecie w Toronto. Podejrzewany o szpiegostwo na rzecz komunistów, powrócił do kraju w 1950 roku. Objął wówczas katedrę fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim.


Posłuchaj

Postać Leopolda Infelda w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków". (PR, 19.10.1978) 19:35
+
Dodaj do playlisty

- Najbardziej uderzało mnie w jego działalności emocjonalne zaangażowanie w pracę naukową - mówił prof. Andrzej Trautman.

Był sygnatariuszem Manifestu Einsteina-Russella, wystosowanego przez grupę naukowców zrzeszonych w organizacji Pugwash, nawołującego światowych przywódców do zaprzestania zbrojeń. Podpisał również "List 34". Zmarł 16 stycznia 1968. 

Posłuchaj audycji poświęconych postaci wybitnego fizyka.

REKLAMA

bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej