Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych. "Nie będę kandydował"

Bronisław Komorowski wyjaśnił, że taka data pozwoli Państwowej Komisji Wyborczej sprawnie przejść z liczenia głosów, oddanych w referendum 6 września, do liczenia głosów oddanych w wyborach. Ustępujący prezydent powiedział też, że nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu.

2015-07-17, 14:52

Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych. "Nie będę kandydował"

Posłuchaj

Prezydent Bronisław Komorowski: do wyboru były trzy niedziele października (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent dodał, że przekazał swoją decyzję marszałkom Sejmu i Senatu: Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i Bogdanowi Borusewiczowi oraz premier Ewie Kopacz.
Bronisław Komorowski poinformował też, że nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu.

Posłuchaj

Prezydent Bronisław Komorowski: absolutnie nie biorę pod uwagę kandydowania (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że po zakończeniu swej kadencji, czyli po 6 sierpnia, zwróci się do sądu o zarejestrowanie Instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na zasadach fundacji.
Prezydent zapowiedział jednocześnie, że decyzję w sprawie podpisania ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu i niezwłocznie poinformuje o niej opinię publiczną. Dodał, że przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu tej i innych ustaw będzie brał pod uwagę przede wszystkim ich zgodność z konstytucją. Komorowski podkreślił, że debata o in vitro, prowadzona w czasie kampanii przedwyborczej, była bolesna dla wielu osób, które urodziły się dzięki tej metodzie, i dla ich bliskich.

25 października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.

TVN24/x-news
O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

REKLAMA

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej