Księgowy musi podnosić swoje kwalifikacje

Ustawa deregulacyjna, która weszła w życie w sierpniu ubiegłego roku nie popsuła rynku usług księgowych, twierdzą eksperci. Obawiały się tego nie tylko same biura rachunkowe, ale także środowiska akademickie.

2015-07-20, 12:45

Księgowy musi podnosić swoje kwalifikacje
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Zawód księgowego będzie zyskiwał na znaczeniu. Jakich księgowych poszukują pracodawcy o tym w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówiła Anna Piotrowska- Banasiak, menedżer w firmie Antal International (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nie nastąpiło także zapowiadane obniżenie jakości świadczonych usług. Wręcz przeciwnie – uwolnienie zawodu spowodowało większą konkurencję. To spowodowało, że sami kandydaci na księgowego, żeby zdobyć dobrze płatną pracę, dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji. Tym bardziej, że zawód księgowego, zdaniem ekspertów, będzie nabierał coraz większego znaczenia.

Ważne są dodatkowe kwalifikacje …

Pracodawcy wiedzą jak znaleźć dobrego księgowego. – Ważne są z jednej strony na pewno kwestie merytoryczne. Związane chociaż by z edukacją, z wykształceniem. To powinni pracodawcy weryfikować. Istotne jest także, by księgowi na bieżąco podnosili swoje kwalifikacje. Chodzi zarówno o kursy, jak i o certyfikaty komercyjne. Cenione są również certyfikaty międzynarodowe jak ACCA – podkreśla Anna Piotrowska- Banasiak, menedżer w firmie Antal International.

… jednak to nie wszystko

Kolejna kwestia to interakcja z biznesem. – Kiedyś skupialiśmy się na głębokiej specjalizacji, zgodnie z zasadą, że każdy powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Obecnie realia rynku pracy wymuszają szersze spojrzenie. Nawet jeżeli funkcjonuję w dziale finansowym, to oczekuje się ode mnie, że będę się interesować w jaki sposób funkcjonuje firma, to się nazywa „business partnering”. To się dotyczy także księgowych – mówi gość.

REKLAMA

Zarobki księgowego są zróżnicowane. Zaczynając od młodszego księgowego, kończąc zaś na głównym księgowym. W dużej grupie kapitałowej początkująca osoba, może dostać 3-4 tys. zł brutto.   

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej