Archeologia i wielkie inwestycje

Odkrycia archeologiczne łączą się często z poważnymi projektami gospodarczymi. Wzorcowym przykładem współpracy inwestorów z naukowcami były wykopaliska poprzedzające kładzenie tzw. rury jamalskiej. O stanowiskach archeologicznych, które powstały przy okazji tego wydarzenia, mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gierlach, archeolog i historyk sztuki.

2015-07-25, 19:48

Archeologia i wielkie inwestycje
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/USAEC

Posłuchaj

25.07.15 Marek Gierlach: „Gazociąg pozwolił na odkrycie wielu niezwykłych zabytków archeologicznych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W 1999 roku ukończono kładzenie rur polskiego odcinka tzw. Gazociągu Jamalskiego, który łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Jak przyznał Marek Gierlach, na długości ponad 680 km, powstało ponad 700 stanowisk archeologicznych.

– Na ponad trzysta stanowisk składały się m.in. dawne obozowiska, osady, a także cmentarzyska. Dzięki współpracy z firmami prowadzącymi prace ziemne natrafiliśmy na ogromną liczbę unikatowych obiektów, nie tylko w skali krajowej, ale także europejskiej – podkreślił Gierlach.

Badania terenowe oraz podsumowanie wyników przeprowadzonych prac zajęło archeologom blisko 6 lat. Dużą pomocą wykazali się inwestorzy zarządzający wykonywaniem prac na terenie Polski. – Prezes EuRoPol Gazu na samym początku powiedział, że spółka sfinansuje każdy aspekt naszej pracy. Było to olbrzymie wsparcie, dzięki któremu mogliśmy uzyskać tak wspaniałe efekty naszych działań – dodał archeolog.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej