Kontrowersyjny symbol Warszawy
Od ponad 60 lat charakterystyczny kształt Pałacu Kultury i Nauki wpisuje się w krajobraz polskiej stolicy. 31 stycznia 1955 roku premier, Józef Cyrankiewicz, powołał Stanisława Barszczewskiego na stanowisko Dyrektora Zarządu Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Od tego czasu komunistyczna budowla w ścisłym centrum miasta wzbudza wiele skrajnych emocji.
2015-07-26, 20:17
Posłuchaj
W Polskim Radiu 24 przyjrzeliśmy się tej wyjątkowej budowli przez pryzmat zbioru reportaży, które powstały na jej temat. Magdalena Budzińska, współredaktorka książki „Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury”, przyznała, że pomimo upływu tylu lat dyskusje dotyczące Pałacu są nadal gorące.
– Nie sądziłam, że kontrowersje wobec Pałacu są nadal żywe i obecne w polskim społeczeństwie. Wydawało się, że Polacy przyzwyczaili się już do tej budowli i może nawet ją polubili. Okazuje się, że jest dużo osób, które są oburzone tym, że tak dużo mówi się o Pałacu, nawet przy zacnej rocznicy 60-lecia – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Magdalena Budzińska wraz z Moniką Sznajderman, przy okazji 60. urodzin Pałacu Kultury, postanowiły stworzyć zbiór reportaży nawiązujących do historii budowli, która jest jednym z symboli Warszawy.
– Chciałyśmy przyjrzeć się w jaki sposób na przestrzeni lat mówiono o Pałacu Kultury, jakie wzbudzał emocje i jakie tematy związane z tym budynkiem były ciekawe dla dziennikarzy i reportażystów. Dzięki tym reportażom widać również w jaki sposób ewoluowało dziennikarstwo w naszym kraju – dodała.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA