Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 lat

W wieku 65 lat zmarł w Wiedniu Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców. Poinformowało o tym przedsiębiorstwo Kulczyk Holding SA. Przyczyną śmierci były powikłania pooperacyjne.

2015-07-29, 16:30

Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 lat
Jan Kulczyk był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego/fot.KAROL SEREWIS/Eastnews

Posłuchaj

29.07.15 Jarosław Makowski: „Jan Kulczyk jest symbolem III RP (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych Polaków i najbardziej aktywnym polskim biznesmenem na arenie międzynarodowej. Regularnie pojawiał się na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych wg tygodnika Wprost. Był także współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Jedną z ostatnich inicjatyw Kulczyka była zapowiedź inwestycji w energetykę. W ubiegłym roku przedstawił plany sprowadzania taniej energii elektrycznej z elektrowni atomowej Chmielnicki na Ukrainie i przesyłania jej do krajów Unii Europejskiej.

Jan Kulczyk wszedł w  świat biznesu w 1981 roku, zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 roku powstał Kulczyk Holding, który od 2007 roku wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

– Jan Kulczyk jest jednym z pionierów i beneficjentów zmian w Polsce. Zbudował potężne jak na polskie warunki imperium biznesowe. Odeszła od nas postać nietuzinkowa – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Celiński z kwartalnika Liberte!. 

– Jan Kulczyk jest symbolem III RP ze wszystkimi stronami, które wiążą się z sukcesami i bolączkami polskiej transformacji – dodał Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego.     

REKLAMA

Przedsiębiorca był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 roku dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

PR24/IAR/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej