Rowerem do pracy? 16 maja to dobry moment, by zacząć!
- Szacujemy bardzo ostrożnie, że ok. 7-8 proc. podróży niepieszych w Warszawie to podróże rowerem. Trudno to porównywać z miastami, które stawia się na piedestał, Kopenhagą czy Amsterdamem, natomiast w takim mieście jak Warszawa to jest już sporo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
2025-05-15, 20:15
Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy, obchodzony w tym roku 16 maja, to dobra okazja, by zmienić codzienne nawyki i przesiąść się na dwa kółka. W czasach rosnących cen paliwa, zatłoczonych ulic i kryzysu klimatycznego rower staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą. W wielu miastach, także w Warszawie, infrastruktura rowerowa rozwija się w imponującym tempie, a coraz więcej firm wspiera pracowników, którzy wybierają ekologiczny środek transportu.
Infrastruktura rowerowa Warszawy: pięć lat dynamicznych zmian
Warszawa jeszcze dekadę temu nie uchodziła za miasto przyjazne rowerzystom. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Obecnie stolica może pochwalić się ponad 800 kilometrami tras rowerowych - to niemal trzykrotnie więcej niż 10 lat temu. W ciągu ostatnich lat miasto zainwestowało intensywnie w nowe drogi, modernizację skrzyżowań i spójność całej sieci tras.
Jakub Dybalski zwracał uwagę, że wg ostrożnych szacunków już 7-8 proc. podróży niepieszych w Warszawie to podróże rowerem. - Trudno to porównywać z miastami, które stawia się na piedestał, Kopenhagą czy Amsterdamem, natomiast w takim mieście jak Warszawa to jest już sporo. Oczywiście Warszawa była i będzie miastem transportu publicznego, ale rower jest doskonałą alternatywą, zwłaszcza na dystansach 5-10 km - zaznaczył.
Posłuchaj
Firmy wspierają rowerzystów
Rosnąca popularność rowerów nie umyka uwadze pracodawców. Przykładowo, w biurach Google, CD Projekt czy Allegro pracownicy mogą liczyć na ryczałty za dojazd rowerem, a niektóre firmy organizują regularne serwisy rowerowe czy wspólne wyjazdy. Taka polityka to nie tylko ułatwienie, ale też budowanie kultury odpowiedzialności i zrównoważonego transportu.
REKLAMA
Rozwija się także system rowerów miejskich - Veturilo. Po przerwie i przetargu na nowego operatora system został odświeżony. Coraz częściej na dwóch kółkach można spotkać także najmłodszych. "Rowerowy Maj", akcja skierowana do szkół i przedszkoli, bije rekordy popularności.
Jak zacząć?
Nie trzeba od razu jeździć codziennie. Wystarczy zacząć od jednego czy dwóch dni w tygodniu. Warto wcześniej sprawdzić trasę, zainwestować w dobre oświetlenie i zabezpieczenie roweru, i co najważniejsze, dać sobie czas, by wyrobić nowy nawyk.
Jedno jest pewne: każdy kilometr przejechany na rowerze to krok w dobrym kierunku - dla miasta, dla klimatu, dla zdrowia i dla własnego samopoczucia.
***
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Patryk Michalski
Gość: Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie
Data emisji: 15.05.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / ka/k
REKLAMA