Tybet i buddyjska nauka dzogczen
Do Polski przyjechał Czogjal Namkhai Norbu, jeden z największych nauczycieli buddyjskich na świecie. O buddyjskich naukach dzogczen, a także kulturze tybetańskiej opowiadał w Polskim Radiu 24 Jacek Machowski z Polskiej Wspólnoty Dzogczen.
2015-08-02, 16:20
Posłuchaj
Czogjal Namkhai Norbu jest również znany ze swej pracy na rzecz zachowania dorobku kultury tybetańskiej. Warszawskie spotkanie z buddyjskim nauczycielem ma charakter zarówno duchowy, jak i kulturowy oraz filozoficzny.
– Czogjal Namkhai Norbu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych lamów ze względu na uniwersalność swoich nauk. W dzogczen nie koncentrujemy się na aspekcie kultury czy rytuału, ale na stanie wewnętrznym jednostki. To coś, co człowiek współczesny może przyswoić nie wchodząc w kulturę tybetańską. Sedno nauk odnosi się do naszego naturalnego stanu – wyjaśniał Jacek Machowski.
Gość Polskiego Radia 24 wytłumaczył, co jest istotą dzogczen i jak osiągnąć równowagę.
– Kluczem jest medytacja i skupienie, odprężenie umysłu. Medytacją może być wszystko, ale jej skuteczność zależy to od tego, czy jesteśmy świadomi oraz obecni tu i teraz. Świadomość jest w nas obudzona cały czas, ale niekoniecznie skierowana na samą siebie – mówił instruktor dzogczen.
REKLAMA
Dzogczen oznacza całkowitą (czen) doskonałość (dzog), prawdziwy stan każdej istoty. W dzogczen nie ma jakiegoś obiektu, który należałoby poznać; chodzi raczej o doświadczenie stanu poza umysłem, stanu kontemplacji. Dzogczen nie jest żadną szkołą czy sektą. Jest stanem wiedzy, który przekazywali mistrzowie poza ograniczeniami właściwymi danej tradycji.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA