Odkrycia polskich archeologów w Çatal Hüyük
Wpis na światową listę dziedzictwa UNESCO i znaczenie porównywane do odkrycia ruin Troi. Stanowisko archeologiczne w tureckim Çatal Hüyük jest jednym z najbardziej znanych i prestiżowych. O jego istocie, a także o zaangażowaniu polskich archeologów mówili w Polskim Radiu 24 archeolodzy Marek Gierlach i prof. Lech Czerniak.
2015-08-02, 18:58
Posłuchaj
Çatal Hüyük jest stanowiskiem archeologicznym położonym na południowy wschód od miasta Konya w Anatolii w centralnej Turcji. To jedna z największych osad okresu neolitycznego, którą odkryto w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dokonano tego pod koniec lat 50. XX wieku.
– Odnalezienie tego miejsca wzbudziło tak dużą sensację, że prasa brytyjska co weekend wydawała specjalne kolorowe dodatki, w których znajdowały się sprawozdania z postępu prac archeologicznych. Çatal Hüyük zasłynęło tym, że odkryto tam bardzo bogatą symbolikę, tj. malowidła ścienne, figurki oraz instalacje artystyczne wykonane z głów byków, kóz i szczęk dzików – powiedział prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Osada rozłożona jest na dwóch wzgórzach, rozdzielonych doliną rzeki. Założono ją między 7400 a 7300 rokiem p.n.e. Zamieszkiwało ją do 10 tysięcy ludzi, którzy zajmowali się rolnictwem oraz hodowlą zwierząt. Budowali dwupiętrowe domy z kamienia, gliny oraz z suszonej na słońcu cegły.
Od 2001 do 2011 roku w pracach badawczych brała udział polska ekspedycja, prowadzona m.in. przez archeologa prof. Lecha Czerniaka.
REKLAMA
– Polscy naukowcy przez 8 lat mieli możliwość kopania na własnym stanowisku, a przez kolejne 2 lata mogli poświęcić się opracowaniu wyników swojej pracy. Było to duże wyróżnienie dla polskiej archeologii, gdyż Çatal Hüyük jest jednym z najbardziej prestiżowych stanowisk na świecie – podkreślił Lech Czerniak.
O pracy polskich archeologów i stanowisku w Çatal Hüyük mówił również Marek Gierlach.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA