Upały w Polsce. Padł lokalny rekord, jest szansa na krajowy

Najwyższa temperatura w sobotę wystąpiła o godz. 15 w Legnicy i Wrocławiu. Wyniosła około 38 st. Celsjusza - poinformowała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.

2015-08-08, 22:00

Upały w Polsce. Padł lokalny rekord, jest szansa na krajowy

Obserwator meteorologiczny Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego Piotr Ropuszyński poinformował natomiast, że w stolicy Dolnego Śląska zanotowano najwyższą od 1994 roku temperaturę - 38,9 stopni. W historii pomiarów prowadzonych przez tę placówkę nigdy nie było tak wysokiego wyniku, a rekord został pobity dokładnie o 1 stopień.  Na termometrze pojawiła się temperatura 39,1 stopnia Celsjusza. Trzeba było jednak odjąć od tego wyniku 0,2 stopnia ze względu na konstrukcję urządzenia.

- Dotychczasowy rekord kraju wynosi 40,2 st. Celsjusza. Tak wysoka temperatura w Polsce wystąpiła 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola – przypomina synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.

Szansa na pokonanie tamtego rekordu wciąż jednak istnieje, bo wykaz temperatur ekstremalnych z całego dnia IMGW otrzymuje dopiero po godzinie 20. - Te najwyższe wyłapywane są za pomocą specjalnych pomiarów – powiedziała Małgorzata Tomczuk. Zaznaczyła, że nie pamięta, aby wysokie temperatury utrzymywały się w Polsce tak długo.

Jak informowało IMGW, wysokie temperatury powietrza - przekraczające 30 st. Celsjusza - będą utrzymywały się również w najbliższym tygodniu. Już w sobotę na północnym-zachodzie pojawią się chmury burzowe. Burzom będzie towarzyszyć silny, porywisty wiatr, który w porywach osiągnie 70 km/h. W niedzielę burze mogą się pojawić już w całej Polsce - będzie im towarzyszył porywisty wiatr i opady gradu.

REKLAMA

Na koniec weekendu synoptycy przewidują zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu Polski początkowo małe. Na północy Polski miejscami przelotne opady deszczu, a na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu, burze i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów przelotnych na północnym wschodzie do 15 mm, a burzowych do 30 mm. Temp. maks. od 21, 26 st. w strefie nadmorskiej do 27, 30 st. w centrum Polski, 34 st. na południu i do 36 st. na południowym wschodzie. Na Podhalu temp. maks. około 26 st., a w rejonach podgórskich od 30 do 33 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, jedynie na południu kraju przeważnie z kierunków południowych. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Upały mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia - ostrzega doktor Bogdan Stelmach koordynator Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Na wysokie temperatury mniej odporne są małe dzieci, osoby w podeszłym wieku i chorzy z niewydolnością krążenia - wylicza lekarz. Przypomina, że przed takim silnym słońcem musimy się chronić. Obowiązkowo czapka na głowę, zakładamy przewiewne ubrania, szukamy cienia i pijemy bardzo dużo płynów. Pocenie się to naturalna ochrona organizmu przed wysoką temperaturą - dodaje doktor Bogdan Stelmach. Pamiętać trzeba, że termometry nie pokazują temperatury odczuwalnej. Ta zazwyczaj jest wyższa o kilka stopni.

źródło: TVN Turbo/x-news

W związku z upałami PKP apeluje do podróżnych. "Pomimo wzmożonych działań prewencyjnych, upały mogą mieć wpływ na działanie niektórych urządzeń. W związku z bardzo wysokimi temperaturami prosimy o zaopatrzenie się w wodę przed podróżą na wypadek mniejszej wydajności klimatyzacji na pokładzie pociągów" – napisano w przesłanym komunikacie Grupy PKP. "Obsługa dworców będzie niezwłocznie reagować w sytuacjach, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie" – czytamy w komunikacie.

Na odcinkach linii szczególnie narażonych na wysokie temperatury prowadzone są dodatkowe kontrole, a stan torów monitorowany. Na terenie całego kraju działa 157 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz ponad 1,7 tys. dyżurnych ruchu i dyspozytorów.

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej