Próby wyjścia z kryzysu Unii Europejskiej cz. II
Eksperci zajmujący się sprawami Unii Europejskiej zauważają, że w ostatnim czasie mnożą się pomysły i projekty, mówiące o tym, jak powinna zmieniać się Wspólnota. Propozycje europejskich polityków ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
2015-08-09, 20:45
Posłuchaj
Jednym z pomysłów na poprawę sytuacji wewnątrz Unii jest konsolidacja strefy euro poprzez stworzenie odrębnego budżetu oraz ograniczenia kompetencji Komisji Europejskiej. Zdaniem niemieckiego ministra finansów – Wolfganga Schäuble – należy jej odebrać uprawnienia w zakresie polityki konkurencji i ochrony wspólnego rynku i powierzyć te zadania niezależnym instytucjom. Natomiast Komisja mogłaby skupić się na pilnowaniu przestrzegania poszczególnych traktatów unijnych.
– Wspólny budżet miałby składać się, nie jak do tej pory, ze składek państw członkowskich, ale z podatków pochodzących od krajów będących we wspólnocie walutowej. Ten budżet mógłby zostać wykorzystany w sytuacji kryzysowej, którą jest chociażby obecne położenie Grecji – powiedział prof. Tomasz Grosse.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że z pomysłem oddzielnego budżetu dla strefy euro mogłoby wiązać się także stworzenie odrębnego parlamentu dla państw posługujących się wspólna walutą. – Instytucja ta miałaby sankcjonować podatki, które byłyby składnikiem tego budżetu. Stanowiłaby organ stojący na straży całego przedsięwzięcia – dodał prof. Tomasz Grosse.
W audycji przedstawiono i omówiono również inne pomysły, które mogłyby uzdrowić sytuację w Unii Europejskiej.
REKLAMA
O problemach i obecnej sytuacji wewnątrz Unii Europejskiej prof. Tomasz Grosse mówił również w audycji O problemach i obecnej sytuacji wewnątrz Unii Europejskiej prof. Tomasz Grosse mówił również w ubiegłotygodniowej audycji http://www.polskieradio.pl/130/2792/Artykul/1484009,Unia-Europejska-i-jej-problemy
Polskie Radio 24/db/mr
Polecane
REKLAMA