Polityka migracyjna. Wiemy, ile Polska dostanie z Brukseli pieniędzy
Do 2020 roku Polska dostanie ponad 69,3 mln euro na działania związane z polityką migracyjną. Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na tworzenie i poprawę warunków w ośrodkach dla uchodźców, procedury azylowe oraz integrację imigrantów. Warszawa zgodziła się przyjąć do września 2018 roku dwa tysiące uchodźców z Afryki Północnej.
2015-08-10, 21:46
Posłuchaj
Większość pieniędzy, jakie Polska dostanie z Brukseli, bo aż 63,4 mln euro będzie pochodzić z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Pozostałe 5,9 mln euro to środki na tzw. działania szczególne, podejmowane wspólne z innymi krajami. Chodzi na przykład o wspólne projekty dotyczące powrotów imigrantów do krajów pochodzenia.
Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak poinformowała, że chodzi o środki, które zostaną przeznaczone na planowane przyjęcie przez Polskę 2 tys. cudzoziemców z Syrii i Erytrei. 1100 z nich ma trafić do Polski w ramach relokacji, 900 w ramach przesiedleń. - Mamy na ten cel zagwarantowanie finansowanie z UE. Będzie to 10 tys. euro na osobę przesiedloną i 6 tys. na osobę z relokacji - powiedziała Woźniak.
W sierpniu Komisja Europejska zaakceptowała 23 krajowe programy wykorzystania środków z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na łączną kwotę 2,4 mld euro. Największe wsparcie otrzymają te państwa, zmagają się z napływem imigrantów. Dla Włoch przeznaczono 558 mln euro, zaś dla Grecji 474 mln euro. Hiszpania otrzyma 521 mln euro z obu funduszy.
W ubiegłym tygodniu Komisja poinformowała, że odblokowała 20 mln euro na pomoc Francji. To pierwsza rata z programu na kwotę 266 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Część tych środków ma być przeznaczona na złagodzenie kryzysowej sytuacji w rejonie tunelu pod kanałem La Manche. W obozowiskach w Calais, na północy Francji, koczuje ok. 3 tys. imigrantów, głównie z Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii, którzy próbują przedostać się do Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Sondaż: imigracja największym wyzwaniem UE >>>
PAP/asop
REKLAMA