Ks. Ołdakowski o święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Katolicki obchodzi 15 sierpnia uroczystość wzięcia do nieba z ciałem i duszą matki Jezusa Chrystusa. Ksiądz Krzysztof Ołdakowski opowiadał w Polskim Radiu 24 o święcie Matki Boskiej Zielnej, bo tak w tradycji ludowej to maryjne święto jest nazywane.
2015-08-15, 10:33
Posłuchaj
– Wniebowzięcie Matki Bożej to jej pełne uczestnictwo w zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. To, co było samą treścią jej życia, również zaowocowało tym, że w pełni uczestniczy w chwale swojego syna. W obrazie wniebowzięcia kontemplujemy cel i przeznaczenie każdego człowieka – tłumaczył w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski.
Historia święta sięga V w. n. e. i bierze swe początki w Jerozolimie. W naszym kraju jest obchodzone odkąd chrześcijaństwo zagościło na ziemiach polskich i jest głęboko zakorzenione w tradycji katolickiej.
– Obecnie mamy ok. 600 parafii i kaplic pod wezwaniem WNMP, co wskazuje na to, że to święto jest mocno zakorzenione w naszej wierze – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W ten dzień święci się zioła, kwiaty, kłosy i owoce. – Tak jak Maryja jest dojrzałym owocem ziemi, tak poświęcenie kwiatów i ziół ma być wyrazem wdzięczności” – mówił redaktor.
REKLAMA
– Święcenie ziół i zbóż jest znakiem wdzięczności Bogu za to wszystko, co otrzymaliśmy od Niego w darze. Tradycja duchowa połączona z intuicją ludową mówi, że te poświęcone wianki i bukiety chronią osady przed żywiołami i wszelkim złem – wyjaśniał ks. Ołdakowski.
Więcej o znaczeniu i symbolice święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całej audycji.
Z ks. Krzysztofem Ołdakowskim rozmawiała Aleksandra Kozera.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA