Dzień Niepodległości na Ukrainie

Piotr Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce i Rostysław Kramar z Radia Swoboda podsumowali w Polskim Radiu 24 najważniejsze wydarzenia na Ukrainie ostatnich dwunastu miesięcy. 24 sierpnia Ukraina świętuje Dzień Niepodległości.

2015-08-22, 10:38

Dzień Niepodległości na Ukrainie
Dzień niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia . Foto: flickr.com/Vladimir Yaitskiy

Posłuchaj

22.08.15 Rostysław Kramar: „Społeczeństwo ukraińskie jest skonsolidowane jak nigdy dotąd (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Miniony rok upłynął na Ukrainie pod znakiem wojny z Rosją, reform, a także przemian w ukraińskim społeczeństwie i jego świadomości. Rostysław Kramar przyznał, że takich zmian w tożsamości narodowej Ukraińców jeszcze nie było.

– W obliczu zagrożenia płynącego ze wschodu i mając panteon nowych ukraińskich bohaterów widzimy, że społeczeństwo jest skonsolidowane jak nigdy dotąd. Narzeka się na władzę i tempo wprowadzania reform. Jeśli jednak chodzi o ludzi, to widzimy  pełną jedność – mówił dziennikarz.     

Natomiast Piotr Tyma zwrócił uwagę, jak wielkie symboliczne znaczenie Ukraina ma dla Rosji.

Rostysław Kramar (z lewej) dziennikarz Radia Swoboda, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego oraz Piotr Tyma (z prawej) Prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk i autor książek poświęconych Ukrainie Rostysław Kramar (z lewej) dziennikarz Radia Swoboda, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego oraz Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk i autor książek poświęconych Ukrainie

– Rosja ma świadomość, że Ukraina odgrywa kluczową rolę wśród państw postsowieckich. Za przykładem Kijowa w uniezależnieniu się do Moskwy mogą pójść np. Białoruś i Armenia. Państwo rosyjskie blokowało na Ukrainie proces budowy tożsamości narodowej. Do tego trudno wyobrazić sobie rosyjską kulturę bez Gogola i kompozytorów wywodzących się z Ukrainy. To również miejsca, jak Odessa, Sewastopol. Rosjanie nie pogodzili się z rokiem 1991 i nadal chcieliby jeździć na Krym, jak do siebie – wyjaśniał prezes Związku Ukraińców w Polsce.

REKLAMA

Więcej o ukraińskiej historii i bieżących wydarzeniach na Ukrainie w całości rozmowy.

Polskie Radio 24/gm/wt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej