Wspólnota z Taizé
Za nami obchody 75-lecia istnienia Międzynarodowej Ekumenicznej Wspólnoty Braci z Taizé. Przemysław Goławski, dziennikarz Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, uczestniczył w uroczystościach. W Kurierze Ekumenicznym mówił o działalności Wspólnoty, brata Rogera – jej założyciela, zamordowanego w 2005 r. oraz brata Alois – jego następcy i obecnego przełożonego Wspólnoty.
2015-08-23, 09:50
Posłuchaj
– Punktem kulminacyjnym obchodów 75-lecia Wspólnoty, stulecia urodzin brata Rogera i 10-lecia jego śmierci, było, trwające od 9 do 16 sierpnia, spotkanie pod hasłem „odnowić więzy solidarności” – informował gość Polskiego Radia 24.
Wspólnota z Taizé została założona w 1940 roku we Francji przez brata Rogera. Po jego śmierci przełożonym Wspólnoty został brat Alois – katolik pochodzący z Niemiec.
– Brat Alois, przełożony Wspólnoty, podkreśla, że jej misją jest poszukiwanie większej katolickości, w dosłownym tego pojęcia znaczeniu, czyli powszechności, uniwersalności Kościoła. To jest realizowanie modlitwy Chrystusa, abyśmy byli jedno – relacjonował dziennikarz.
Spotkania młodych w Taizé mają już wieloletnią tradycję. W tym roku na obchodach na wzgórzu Taizé zgromadziło się tysiące ludzi wierzących między 18 a 35 rokiem życia. Upamiętnili życie brata Rogera i szukali sposobów, by przyswoić sobie jego dziedzictwo poprzez odnowienie życia wewnętrznego i zaangażowanie na rzecz solidarności.
REKLAMA
– Obecność Braci z Taizé świadczy o ludzkiej solidarności i jej wielkiej dziś potrzebie – m.in. napisał do świętujących papież Franciszek, a brat Alois modlił się do Ducha Świętego o umiejętność solidarnego życia z potrzebującymi i najuboższymi, blisko i daleko – powiedział Przemysław Goławski.
Szczegóły obchodów na stronie: www.taize.fr.
Audycję prowadził Marcin Witan.
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA
REKLAMA