Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski

Chiny starają się zrealizować jedną z kluczowych koncepcji własnego rozwoju gospodarczego. Jest nią tzw. Nowy Szlak Jedwabny. Zakłada on utworzenie nowych korytarzy transportowych łączących Chiny z Unią Europejską. Byłaby to ogromna szansa dla Polski, która obecnie ma rekordowy deficyt handlowy w relacjach z Państwem Środka.

2015-08-30, 17:32

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski
Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku odwołuje się do dawnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, który był wykorzystywany przez kupców od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e./fot.pixabay

Posłuchaj

30.08.15 dr Marcin Kaczmarski: „Współczesny Jedwabny Szlak nawiązuje do pozytywnego obrazu swojego poprzednika (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Polska jeszcze nigdy tak dużo nie importowała z Chin i nigdy tak mało nie eksportowała do państwa będącego jednym z liderów światowej gospodarki. W planach Nowego Szlaku Jedwabnego nasz kraj znajduje się na jego zachodnim krańcu. W przypadku jego realizacji Polska mogłaby zyskać na tranzycie oraz zwiększyć swój eksport do Chin.

– Na reaktywacji Jedwabnego Szlaku najbardziej zależy Chinom, gdyż jest to narzędzie polityki zagranicznej. Sposób, by chińską ekspansję gospodarczą pokazać za pomocą miłego symbolu w postaci nawiązania do historycznego Jedwabnego Szlaku. Łączył on bowiem dwie cywilizacje i może kojarzyć się z czymś, co zbliżyło do siebie dwie obce kultury – podkreślił dr Marcin Kaczmarski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Na razie Polska posiada kolejowe połącznie z Chinami. Pociąg z Łodzi, który ze względu na sankcje rosyjskie nie może przewozić produktów żywnościowych objętych embargiem, transportuje wiele innych cennych produktów.

– Jest to owoc działalności łódzkich przedsiębiorców, którzy nawiązali kontakty handlowe z chińskimi biznesmenami. Trzy lata temu z Chin do Łodzi wyruszył pierwszy pociąg towarowy złożony z 40 kontenerów. Przewoził podzespoły elektroniczne, które następnie były rozsyłane do państw Europy Zachodniej. Te właśnie elementy najczęściej znajdują się w pociągowych wagonach docierających z Azji. Od miesiąca kursuje również skład przewożący polskie produkty, które trafiają do Chin – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

REKLAMA

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana jesienią 2013 r. przez lidera Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Odwołuje się do dawnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, który był wykorzystywany przez kupców od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. Liczące 12 tys. km połączenie przestało mieć znaczenie ok. 1650 r., po odkryciu drogi morskiej do Chin.

Na temat przyszłości nowego Jedwabnego Szlaku i szans Polski na poprawienie bilansu handlu z Chinami mówił również Adrian Brona z Centrum Studiów Polska-Azja.

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej