Mobbing w pracy - pognębić innego człowieka
Po czym rozpoznać mobbing oraz jaki zakres ma to zjawisko w Polsce? Jakie prawa ma pracownik? Na te i inne pytania odpowiadała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Piekarska, prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie.
2015-09-06, 13:54
Posłuchaj
Międzynarodowa Organizacji Pracy definiuje pojęcie mobbingu następująco: mobbing to obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia. Niestety bardzo niski procent ludzi wygrywa proces o mobbing.

– Wygrać proces o mobbing jest bardzo trudno, ponieważ osoba prześladowana sama musi dostarczyć bezspornych dowodów, że padła ofiarą przemocy w pracy. Aczkolwiek zdarza się, że się wygrywa takie procesy – podkreślała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Piekarska.
Mobbing zaczyna się najczęściej od krytyki. Z czasem ona narasta, staje się irracjonalna i wiąże się z każdym zadaniem, które nam się powierza.
– Z mobbingiem mamy do czynienia, kiedy nasz przełożony wysyła nam sprzeczne komunikaty i nie mamy czasu na poprawki. Krytyka się wówczas namnaża, jest uporczywa i długotrwała, aż w końcu jesteśmy ośmieszani i poniżani. Ma na celu wyeliminowanie pracownika z zespołu – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Kto jednak mobbinguje? Zdaniem Jadwigi Piekarskiej, często osobami prześladującymi swoich pracowników są osoby o profilu psychopatycznym.
– Osoby, które mobbingują mają skrzywienie psychopatyczne. To osoby, które czują satysfakcję i przyjemność z tego, że gnębią innego człowieka. Szczycą się wygraną i sukcesem oraz tym, że potrafią wycisnąć ostatnią krew z pracownika – mówiła prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie.
Osobie, która z powodu mobbingu rozwiąże umowę o pracę, przysługuje odszkodowanie. O odszkodowanie należy ubiegac się na drodze sądowej. O zadośćuczynienie można walczyć również w procesie sądowym w momencie doznania uszczerbku na zdrowiu poświadczonym przez psychiatrę. Więcej informacji na stronie: www.nomobbing.c0.pl.
Z Jadwigą Piekarską rozmawiała Maja Kluczyńska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds/pj
REKLAMA