Jak zachować równowagę pomiędzy naturą, cywilizacją i kulturą? Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na dyskusję

Jak równoważyć wpływy tych trzech filarów, które na przestrzeni dziejów wynikały z siebie i wzajemnie się kształtowały tworząc tym samym określony ład społeczny?

2015-09-11, 11:05

Jak zachować równowagę pomiędzy naturą, cywilizacją i kulturą? Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na dyskusję
Główna siedziba Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich. Foto: Pior~commonswiki/Wikipedia/domena publiczna

Realizacja cyklu spotkań wynika z potrzeby przedyskutowania i zrozumienia miejsca i roli kultury w życiu człowieka i społeczeństwa. Jest on skierowany do pracowników sektora kultury, twórców i mecenasów kultury, ludzi nauki, organizatorów kultury. 

Przewidywaną konsekwencją spotkań będzie organizacja konferencji naukowej poświęconej kulturze w roku 2016.

Podczas spotkania, pod tytułem "Sztuka równowagi" -  15 września o godzinie 14.00 - w Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62 ), dyskusja toczyć się będzie wokół pytań dotyczących zachowania równowagi pomiędzy naturą, cywilizacją i kulturą. Gościem będzie Aleksandra Magierecka, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, debatę poprowadzi Jolanta Dąbek.

Organizatorzy piszą w zaproszeniu, że "zachowanie równowagi pomiędzy naturą, cywilizacją i kulturą to odwieczny dylemat ludzkości związany z rozwojem i postępem odwieczny dylemat ludzkości związany z rozwojem i postępem. Jak równoważyć wpływy tych trzech filarów, które na przestrzeni dziejów wynikały z siebie i wzajemnie się kształtowały tworząc tym samym określony ład społeczny. Sztuka zachowania równowagi między nimi rokuje harmonijny rozwój życia ludzi i społeczeństwa. Rozwój cywilizacji bez zrównoważenia go kulturą oznacza rozwój pozbawiony aksjologii, zaś z nas może uczynić pogrobowców kultury".

REKLAMA

Jest to już trzecie z cyklu czterech spotkań organizowanych przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ostatnie, pod tytułem "Kultura, powód by żyć", odbędzie się 8 grudnia o godzinie 14.00.

Patronat nad cyklem objęło Polskie Radio.

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej