Dante Alighieri – podróżnik po zaświatach
- Chyba nie ma drugiego pisarza, który byłby tak komentowany. Dante mówi coś każdej epoce - mówił w Polskim Radiu Tomasz Łubieński.
2020-09-14, 05:40
14 września 1321 roku zmarł Dante Alighieri, florencki poeta i filozof, autor "Boskiej komedii".
Dante przyszedł na świat w rodzinie drobnoszlacheckiej w maju lub czerwcu 1265 roku. Przyszedł na świat w czasie, gdy Italia była podzielona na wiele małych państewek, w których rozgrywała się ciągła walka między zwolennikami zwierzchnictwa papiestwa i cesarstwa. Sam Dante był członkiem jednego ze stronnictw – Białych. Polityczne zaangażowanie obróciło się przeciwko niemu, kiedy władzę przejęło przeciwne mu stronnictwo Czarnych. Dante został wówczas skazany na dwuletnią banicję i karę grzywny. Tej nie spłacił i na wygnaniu pozostał do końca życia.
Dante zapisał się jednak w historii przede wszystkim nie jako polityk, a jako poeta. Tworzyć zaczął już we Florencji. Tam powstało dzieło "Życie nowe", napisane tuż po śmierci ukochanej Dantego – Beatrycze. Jej też Dante poświęcił opus magnum swojego życia: "Boską komedię". Ukazuje ona podróż samego autora przez zaświaty: czyściec, niebo i piekło. Arcydzieło uznawane jest za szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej, które łączy filozofię tej epoki i aluzje do sytuacji politycznej Italii.
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 roku. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
REKLAMA
Posłuchaj
Przełomowy był również literacki warsztat Dantego. - Jego wielkość polega na tym, że tworzył swój poemat właściwie z niczego. Język włoski nie istniał dotąd jako język literatury – wyjaśniał Jarosław Mikołajewski.
Tym samym Dantego można uznać za prekursora nowej epoki - renesansu.
Posłuchaj
REKLAMA
bm
REKLAMA