Pomoc dla rolników po suszy

Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą składać do ARiMR wnioski o wsparcie do 30 września.

2015-09-18, 09:48

Pomoc dla rolników po suszy
Rolnicy ponieśli duże straty w wyniku suszy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Beata Andrzejewska z ARiMR o wsparciu rolników po suszy/ Poranne Rozmaitości, Program 1 PR/ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty

 Pomocy rolnikom poszkodowanym w następstwie suszy, a także plantatorom czarnych porzeczek w związku z dramatycznym spadkiem cen tych owoców, będzie udzielała z budżetu krajowego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto może ubiegać się o wsparcie w związku z tegoroczną suszą?
O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, u których w gospodarstwach rolnych powstały szkody w wyniku suszy - informuje Beata Andrzejewska, dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego w ARiMR. - Te szkody muszą być wyższe od 30 procent średniorocznej produkcji w danym gospodarstwie z ostatnich trzech lat. Ważne jest także, aby rolnicy posiadali numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, a także protokół z szacowania strat. Taki protokół nie musi być aprobowany przez wojewodę.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?
Rolnicy, którzy z powodu suszy ponieśli straty w uprawach, mogą liczyć na pomoc w wysokości 800 złotych na hektar powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych lub 400 złotych na hektar powierzchni pozostałych upraw. Są to jednak stawki przeznaczone dla osób ubezpieczonych od co najmniej 50 procent powierzchni upraw, od co najmniej jednego z ryzyk. W przypadku, gdy takiego ubezpieczenia producent rolny nie posiada, wówczas stawki zostaną zmniejszone o 50 procent. Będą więc wynosiły odpowiednio: 400 i 200 złotych na hektar.

Maksymalna wysokość pomocy
Maksymalna pomoc nie może przekroczyć 15 tysięcy euro.

Gdzie i kiedy należy składać wnioski o wsparcie?
Wnioski składane są już od 11 września, a należy je złożyć najpóźniej do 30 września, do biura powiatowego ARiMR. Należy pamiętać, że do wniosku składać należy kopię protokołu z szacowania strat, a w przypadku osób ubezpieczonych – kopię polisy ubezpieczeniowej.

ARiMR będzie również wdrażać pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki
Rolnicy, którzy w 2015 roku byli producentami czarnej porzeczki, z powodu niskich cen tych owoców ponieśli straty, mogą składać również od 11 do 30 września w swoim biurze powiatowym ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia.
Stawka pomocy wynosi maksymalnie 600 złotych na hektar powierzchni owocującej w 2015 roku uprawy porzeczki czarnej. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, a to oznacza, że kwota udzielonego wsparcia nie może spowodować przekroczenia równowartości 15 tysięcy euro w okresie trzech lat obrotowych, tzn. w roku bieżącym i w ciągu poprzedzających dwóch lat obrotowych. Po uwzględnieniu pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów.
Pomoc ta nie może łączyć się z pomocą dla rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwie w wyniku tegorocznej klęski suszy. Rolnik musi zdecydować, czy będzie się starał o pomoc dotyczącą czarnej porzeczki czy dotyczącą tegorocznej suszy.

***

Przygotował: Dariusz Kwiatkowski

Gość: Beata Andrzejewska z ARiMR

REKLAMA

Data emisji: 18.09.2015

Godzina emisji: 5.47

ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej