Politycy i eksperci pozytywnie o wizycie prezydenta w Nowym Jorku

Dobrze postrzegany jest zarówno występ prezydenta na forum ONZ, jak i udział w kolacji z Władimirem Putinem i Barackiem Obamą. Na uroczystym bankiecie zgromadziło się kilkaset osób z całego świata. Prezydent Andrzej Duda otrzymał miejsce tuż obok Baracka Obamy i Władimira Putina.

2015-09-29, 22:30

Politycy i eksperci pozytywnie o wizycie prezydenta w Nowym Jorku
Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej w trakcie 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Politolog i europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Wawrzyk o wizycie prezydenta w Nowym Jorku/IAR
+
Dodaj do playlisty

- To nie przypadek - uważa politolog i europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Wawrzyk. Jego zdaniem, Amerykanie, jako gospodarze, chcieli pokazać prezydentowi Rosji, że Polska jest jednym z ich najważniejszych sojuszników.

Zdaniem eksperta, był to też swego rodzaju "prztyczek" dla Putina, by nie lekceważył Polski, bo jest ona ważnym podmiotem międzynarodowej polityki, a zdanie naszego kraju dużo znaczy w Waszyngtonie.

Były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski z PiS także pochwalił obecność prezydenta Andrzeja Dudy przy wspólnym stole z prezydentami USA i Rosji. Zaznaczył przy tym, że z Moskwą trzeba rozmawiać bo robią to nawet Ukraińcy, których część terytorium jest okupowana. - Na tle intryg i prowokacji stosowanych przez rosyjskiego ambasadora, pokazaliśmy, że nie jesteśmy stroną rusofobiczną i że możemy spotykać się i rozmawiać z Rosją - zaznaczył.

Witolda Waszczykowskiego nie dziwią też pozytywne słowa Andrzeja Dudy o Polsce ponieważ przemówienie podsumowywało 26 lat przemian, w czasie których wiele dobrego się wydarzyło, co nie oznacza, że nie będzie wytykał, czego się nie udało zrobić. - Akurat forum ONZ nie jest miejscem, aby mówić o naszych problemach - zaznaczył.

REKLAMA

Platforma Obywatelska też pozytywnie ocenia wystąpienie prezydenta. Według szefa klubu PO Rafała Grupińskiego, prezydent zmienił ton, kiedy mówił o osiągnięciach Polski w ostatnim ćwierćwieczu. Jest to inny język niż w czasie wizyty w Niemczech. Zdaniem posła, Andrzej Duda wpisał się tym w nurt polityki zagranicznej realizowany przez ministrów spraw zagranicznych - Grzegorza Schetynę i Radosława Sikorskiego.

Powiązany Artykuł

duda1.jpg
Andrzej Duda w ONZ

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz, także z PO, podkreśla, że "tam, gdzie jest dobra współpraca z rządem, tam widać dobre efekty". - Polska jest szczególnie wyczulona na kwestie przestrzegania prawa w relacjach międzynarodowych. To jest absolutnym fundamentem polityki zagranicznej ostatnich lat" - powiedział. Dodał, że jest to podstawa do naszego stanowiska wobec kryzysu na Wschodzie.

Robert Tyszkiewicz odniósł się też do oficjalnej kolacji w trakcie sesji ONZ, podczas której Andrzej Duda siedział przy jednym stole z Barackiem Obamą, Ban Ki Munem oraz Władimirem Putinem. Jak powiedział, fakt, że polski prezydent siedział przy najważniejszym stoliku świadczy, iż pozycja Polski na świecie bardzo się liczy.

W poniedziałek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podkreślał, że Polska chce wzmacniać pokój na świecie i gotowa zwiększać swój udział w dziele utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Zapewnił też, że naszemu krajowi zależy na budowie porządku międzynarodowego, opartego na prawie. - Twórzmy świat oparty na sile prawa, a nie na prawie siły - apelował polski prezydent. Prawo międzynarodowe uznał za podstawowe narzędzie budowania pokoju na świecie.

REKLAMA

Fakty/x-news

Do Nowego Jorku na Debatę Generalną Organizacji Narodów Zjednoczonych przybyło ponad 150 prezydentów i premierów  Tak wielu światowych przywódców nigdy wcześniej nie brało udziału w posiedzeniach ONZ. Z okazji 70 rocznicy tej organizacji w Nowym Jorku pojawili się wszyscy najważniejsi - Barack Obama, Xi Jintao, Angela Merkel, David Cameron, Francois Hollande i Władimir Putin. Ten ostatni wziął udział w debacie generalnej ONZ po raz pierwszy od 10 lat.

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej