Na świecie boom na srebrne monety. W Polsce przeszkodą jest VAT

Największe rządowe mennice na świecie mają problemy z nadążeniem za wyjątkowo dużym popytem na srebrne monety bulionowe.

2015-10-06, 10:03

Na świecie boom na srebrne monety. W Polsce przeszkodą jest VAT
. Foto: flickr/Waltie

Posłuchaj

O rynku srebra w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Paweł Żuk, główny analityk Mennicy Złota (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wzmożone zainteresowanie inwestorów to przede wszystkim efekt najatrakcyjniejszych od 6 lat cen, a także niepokoju związanego z sytuacją w Chinach. - W tej chwili mennice nie nadążają z produkcją. Musiały wprowadzić reglamentację zamówień. To nie jest już problem z punku widzenia samego klienta, jest to problem z punku widzenia dystrybutora. Klienci zgłaszają ogromne zapotrzebowanie jednak mennice nie nadążają z produkcją. Tak jak mennica w Stanach Zjednoczonych, która dalej nie jest w stanie realizować wszystkich zamówień, mino że pracuje na trzy zmiany - mówi Paweł Żuk, główny analityk Mennicy Złota.

Podatek VAT zmniejsza atrakcyjność srebra

W Polsce zainteresowanie srebrem jest mniejsze, główne ze względu na "oVATowanie" tego metalu. - W Polsce niestety właśnie przez podatek VAT ten rynek nie może rozwijać się tak szybko jak powinien. Inwestorzy nie chcą już na samym początku tracić 23 proc. swojej inwestycji, które po prostu oddają państwu. Złoto nie jest "oVATowane", a jeśli udowodni się posiadanie go przez ponad pół roku jest zwolnione także z podatku Belki – przypomina rozmówca.

Obecnie za uncję złota trzeba zapłacić ponad 4 tys. 311 złotych. Uncja srebra kosztuje natomiast 59 złotych i 56 gr. plus VAT. Monety bulionowe są bite na cele inwestycyjne. Niekiedy nie mają one zadeklarowanej wartości nominalnej. Zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej