Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
KDPW to księgowy giełdy. ̶ Wszystkie transakcje, które inwestorzy zawierają na Giełdzie Papierów Wartościowych trafiają potem do nas, są rozrachowywane, rozliczane pieniężnie – mówi Iwona Sroka, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
2014-06-14, 19:40
Posłuchaj
Co to jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, jaką rolę odgrywa w obrocie kapitałowym, mówi Iwona Sroka, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Jak tłumaczy, to oznacza, że ten który sprzedał akcje dostaje za nie pieniądze, a ten który kupił akcje, ma je ewidencjonowane na rachunku papierów wartościowych.
KDPW dba także o bezpieczeństwo i pobiera depozyty zabezpieczające od uczestników rynku. Ponadto prowadzi system rekompensat na wypadek gdyby jeden z uczestników rynku, na przykład dom maklerski, zbankrutował. Każdy inwestor po spełnieniu pewnych wymagań może być chroniony finansowo do 22 tysięcy euro.
KDPW nadaje też papierom wartościowym kody – Przypomnę, że na koniec dnia musi się zgadzać dokładnie liczba papierów, które są w obrocie z liczbą jaką dany emitent wyemitował. W związku z tym każdy papier jest oznaczony. To są kody ISIN, kody FISN, kody które są zgodne z normami międzynarodowymi i są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, nie jest to nasz wymysł, ale są rozpoznawalne na całym świecie – dodaje Iwona Sroka z KDPW.
Kamil Piechowski
REKLAMA
REKLAMA