Komputery dla chorych na ADHD

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS Bartosz Sobczyk i Barbara Zarzecka uważają, że komputery mogą pomóc dorosłym ludziom z ADHD oraz osobom starszym? O tych eksperymentalnych badaniach rozmawiał z ich autorami nasz korespondent naukowy, Rafał Motriuk.

2015-10-20, 12:31

Komputery dla chorych na ADHD
Projekt opiera się na grach komputerowych, które poprawiają szereg zdolności i funkcji poznawczych. Foto: pixabay.com/stevepb

Posłuchaj

20.10.15 Bartosz Sobczyk „ADHD jest chorobą genetyczną, często można nabyć te cechy w trakcie dorosłego życia".
+
Dodaj do playlisty

Brak zdolności do skupiania się, nadmierna ruchliwość i impulsywność - to trzy grupy objawów zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi, czyli ADHD. Bartosz Sobczyk powiedział o najnowszych badaniach, które wskazują, że z tym problemem borykają się nie tylko dzieci, ale także ludzie dorośli.

- W Polsce żyje wiele osób, które mają symptomy ADHD, ale ta choroba bardzo często nie jest zdiagnozowana. Z badań naukowych wynika, że w naszym kraju jest ok 3-5 proc. ludzi, którzy mają ADHD – wyjaśnił Bartosz Sobczyk.

Gość Polskiego Radia 24 opowiedział o projekcie, którego celem jest poprawa zdolności intelektualnych u ludzi dorosłych. – W tym projekcie biorą udział osoby, które nie miały wcześniej diagnozy ADHD. Projekt opiera się na grach, które poprawiają szereg zdolności i funkcji poznawczych – podkreślił ekspert.

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Barbara Zarzecka, społeczeństwo polskie szybko się starzeje, stąd zainteresowanie ludźmi po 50 r.ż. – Zalecam trening intelektualny i fizyczny. Naukowcy zauważyli, że aktywność fizyczna wpływa także na nasz mózg – podkreśliła Barbara Zarzecka.

REKLAMA

Audycję prowadził Rafał Motriuk.

Polskie Radio 24/op/wt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej