Most Łazienkowski w Warszawie otwarty po remoncie
Most Łazienkowski w Warszawie został otwarty po remoncie wymuszonym pożarem, do którego doszło w lutym.
2015-10-28, 12:59
Posłuchaj
Most Łazienkowski otwarty - relacja Natalii Żyto (IAR)
Dodaj do playlisty
Po otwarciu przeprawy prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że most powstał praktycznie od nowa.
Mówiła o szeregu nowych inwestycji w ostatnich latach w stolicy - moście Marii Curie-Skłodowskiej, poszerzonym moście Grota-Roweckiego i drugiej linii metra, które może zastąpić dwie przeprawy, a teraz doszedł do tego "odzyskany Łazienkowski". Jak dodała, stara konstrukcja mostu sprzed pożaru i tak starczyłaby maksymalnie na kilka lat. Nowa ma starczyć na 100.
Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podziękował wykonawcom. - Niektórzy mówią, że to drugi Cud nad Wisłą. Ja myślę, że to przede wszystkim świetni projektanci, świetny wykonawcy, znakomita organizacja i świetna współpraca z miastem - mówił.
Most uzyskał przejezdność dokładnie po 199 dniach od momentu wejścia na plac budowy – kilka dni przed zakładanym terminem.
Ostatnim etapem przed decyzją o dopuszczeniu mostu do użytku była kontrola nadzoru budowlanego; odbyła się we wtorek rano. Kierowcy już od środy mogą korzystać z całej szerokości przeprawy, ale całość odbudowy ma się zakończyć w 2016 r.
REKLAMA
Zjazd na Puławy nadal nieczynny
Most Łazienkowski jest przejezdny, ale trwają na nim prace. Między innymi na zjeździe na Puławy, który obecnie jest nieczynny. Na razie też przeprawą nie mogą poruszać się piesi, nie ma również przystanków autobusowych.
Ponadto, są prowadzone prace związane z odbudową instalacji ciepłowniczej, która zostanie podłączona do konstrukcji. W przyszłym roku powstanie też ścieżka rowerowa. Kontrakt na wykonanie tych prac podpisano do września przyszłego roku, jednak wykonawca zapewnia, że zdąży dwa miesiące wcześniej.
Wracają autobusy
Po otwarciu mostu dla ruchu kołowego, autobusy wróciły na swoje stałe trasy prowadzące mostem Łazienkowskim. Są to linie 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525. Do czasu odbudowy klatek schodowych przy przystankach autobusowych, te przystanki nie będą jednak dostępne dla mieszkańców.
Pod mostem przebiegają również ważne sieci przesyłowe, np. ciepłociągi i gazociągi. - Wszystkie te instalacje będą teraz na bieżąco podłączane, aby przede wszystkim zimą zapewnić ciepło mieszkańcom Saskiej Kępy - powiedziała rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka.
Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło 14 lutego br. Ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało znaczne utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Przeprawą jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.
Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo szacowano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji. Remont przeprawy wykonało konsorcjum PORR Polska Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor".
Koszt odbudowy mostu to ponad 100 mln zł, z czego połowę przekazał rząd.
Most Łazienkowski przejezdny:
Źródło: PORR Polska Infrastructure/x-news
REKLAMA
IAR/, awi
REKLAMA