Rozkład sił politycznych przed wyborami w Turcji

W Turcji odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. W kraju narasta chaos, a intencje prezydenta Erdogana pozostają niejasne. O bieżącej sytuacji politycznej Turcji rozmawiali w magazynie Świat w Powiększeniu dr Jakub Wódka, Karolina Zbytniewska i Magdalena Skajewska.

2015-10-31, 21:11

Rozkład sił politycznych przed wyborami w Turcji
Według opozycji stawką wyborów jest to, czy Turcja stanie się państwem autorytarnym, natomiast dla partii rządzącej to walka o przetrwanie/na zdjęciu wiec poparcia dla premiera Recepa Erdogana/fot.PAP/EPA/UMIT BEKTAS/POOL

Posłuchaj

31.10.15 Dr Jakub Wódka: „Celem wyborów są samodzielne rządy, gdy nikt nie będzie przeszkadzał Erdoganowi (…)”.
+
Dodaj do playlisty

To drugie wybory parlamentarne w tym roku w Turcji. Według sondaży przedwyborczych zwycięstwo należy do rządzącej islamistyczno-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której jednym z założycieli był prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dr Jakub Wódka z Instytutu Studiów Politycznych PAN stwierdził, że pomimo zwycięstwa, AKP nie uzyska większości niezbędnej do samodzielnych rządów.

– Sondaże wskazują, że nieco wzrosło poparcie dla Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, ale jednocześnie wzrost poparcia dotyczy także opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej oraz kurdyjskiej Demokratycznej Partii Ludów. AKP będzie zdolna do rządów w koalicji, ale wszystko zależy od ostatecznego rozkładu głosów – mówił ekspert.

Natomiast Karolina Zbytniewska z portalu Euractive.pl zwróciła uwagę, że Unia Europejska jest gotowa na duże ustępstwa względem Turcji i autorytarnych zapędów jej prezydenta, byleby powstrzymać napływ migrantów.

– Europa desperacko spogląda w stronę Erdogana i negocjacji akcesyjnych. Bruksela szuka kart przetargowych, dzięki którym Turcja zgodziłaby się na lepszą ochronę swoich zewnętrznych granic przed uchodźcami – powiedziała gość Polskiego Radia 24.    

REKLAMA

– Bruksela znalazła się między młotem i kowadłem. Bez wątpienia potrzebuje Turcji w walce z kryzysem migracyjnym. Z drugiej strony nie da się ukryć, że Ankara ma problemy z wolnością mediów i prawami człowieka. Jednak Komisja Europejska coraz mniej krytycznie podchodzi do tureckiej polityki wewnętrznej prezydenta Erdogana – dodała Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/gm


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej