Zaduszkowe opowieści

W Polskim Radiu 24 Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiadała o tradycjach i zwyczajach związanych z Dniem Zadusznym i Wszystkich Świętych. – To konkretne dni, gdy wierzono, że zaświaty są bliżej nas – mówiła gość.

2015-11-01, 18:03

Zaduszkowe opowieści
Dziady były przedchrześcijańskim obrzędem zadusznym, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi". Na zdjęciu: obraz nieznanego artysty przedstawiający obchody Dziadów na Białorusi. . Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

01.11.15 Amudena Rutkowska: „W Dniu Zadusznym żywi kontaktowali się w różny sposób ze światem zmarłych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Tradycja i obyczajowość obchodzonego 2 listopada Dnia Zadusznego sięga jeszcze czasów pogańskich. Jednak na przestrzeni wieków dzień poświęcony zmarłym zaczęto łączyć z 1 listopada, gdy przypada dzień Wszystkich Świętych. 

– Trudno wskazać konkretną datę, gdy 1 listopada przejął funkcję Dnia Zadusznego. Jeszcze przed II wojną światową szczególnie na wsi 2 listopada chodzono na groby i traktowano ten dzień wyjątkowo. 1 listopada był bardziej oficjalnym świętem – wyjaśniała Amudena Rutkowska.

Gość Polskiego Radia 24 dodała, że historycznie duszom zmarłych w Dniu Zadusznym nadawano szczególne znaczenie.

– Wierzono, że tego dnia dusze uwalniają się z cmentarza i przychodzą, aby spotkać się z żywymi. To był ten konkretny moment, ponieważ dusze zmarłych postrzegano jako przydatne byty, które mogą nam wyprosić łaski. Jednak z drugiej strony dusze traktowano jako coś niebezpiecznego i trzeba było je jak najszybciej odprawić – tłumaczyła przedstawicielka Muzeum Etnograficznego. 

REKLAMA

Więcej o tradycjach i historii oddawania czci zmarłym podczas Dnia Zadusznego i Wszystkich Świętych w całej rozmowie.   

Polskie Radio 24/gm/pj

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej