Młodzi ludzie uciekają ze wsi za pracą

Chociaż ogólnie bezrobocie w Polsce maleje, to nadal wysokie jest wśród osób po 50. roku życia i wśród młodych, a szczególnie trudną sytuację ma młodzież wiejska.

2015-11-03, 12:34

Młodzi ludzie uciekają ze wsi za pracą
Młodzi za pracą wyjeżdżają ze wsi do miast. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym, jak zatrzymać młodych ludzi na wsi, mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej jedynki: Dariusz Suszyński ze Związku Młodzieży Wiejskiej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Młodzi ludzie za pracą wyjeżdżają ze wsi do dużych miast albo za granicę.

- Duże miasta, Specjalne Strefy Ekonomiczne, strefy przemysłowe ściągają młodych ludzi. My staramy się pokazać, co daje praktyka, że młode osoby mając możliwość zdobywania nowych kwalifikacji, mogą szukać pracy wokół swojego miejsca zamieszkania, mogą tworzyć miejsca pracy blisko domu. Ci, co chcą, mogą zaś wyjeżdżać, tylko to musi być chęć tych młodych ludzi, ich mobilność. Nic na siłę – mówi Dariusz Suszyński ze Związku Młodzieży Wiejskiej.

Zmiana systemu edukacji

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki bardzo ważne jest, aby system kształcenia od najmłodszych lat dawał młodzieży możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, którego zdobycie, jak przyznaje, nie jest obecnie takie proste.

REKLAMA

- Dlatego myślimy o stworzeniu inkubatorów technologicznych przy szkołach rolniczych, technicznych, tak żeby ta edukacja, szkoła była miejscem stawiania pierwszych zawodowych kroków – zaznacza Dariusz Suszyński.

To nie tylko problem Polski

Zatrzymanie młodych ludzi na obszarach wiejskich to Problem nie tylko Polski, ale i całej Europy. Oprócz bardzo ważnych inicjatyw organizacji pozarządowych potrzebne są tutaj rozwiązania systemowe, zwłaszcza w szkolnictwie.

Aleksandra Tycner, awi

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej