Produkt Krajowy Brutto

Produkt Krajowy Brutto (PKB) to miara wyrażająca wartość wszystkich dóbr i usług w danej gospodarce w danym czasie. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników, dotyczących poziomu rozwoju gospodarczego, wykorzystywanych w porównaniach międzynarodowych.

2014-04-26, 13:00

Produkt Krajowy Brutto
Marek Tatała, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest Produkt Krajowy Brutto (PKB), jak się go oblicza i jakie ma znaczenie w ocenie gospodarki, wyjaśnia Marek Tatała, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  PKB jest liczone na różne sposoby. Popularną metodą jest wykorzystywanie tzw. zagregowanego popytu, a więc sumowanie popytu konsumpcyjnego, inwestycji, wydatków rządowych i eksportu netto, czyli różnicy pomiędzy tym, co państwo eksportuje, a tym co importuje - wyjaśnia Marek Tatała, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Produkt Krajowy Brutto, choć używany powszechnie jako miara na całym świecie, nie jest narzędziem idealnym. Krytycy mówią, że nie uwzględnia on jakości życia, ochrony zdrowia czy stanu środowiska naturalnego. Jednak - jak wskazuje ekspert - te miary są ze sobą skorelowane.

̶  Wiele badań pokazuje, ze te miary są ze sobą powiązane i w krajach bogatszych, o wyższym PKB, żyje się jakościowo lepiej - mówi Marek Tatała.

Mówiąc o PKB należy też rozróżnić to nominalne, wyrażone w cenach bieżących, i realne, które uwzględnia inflację.

REKLAMA

I tu pojawia się pewien problem, związany ze zmianą jakościową produktów i usług, która jest wywołana postępem technologicznym. Przykładowo komputer, który w latach siedemdziesiątych był drogi i mało wydajny, dziś jest dostępny szerokiej rzeszy odbiorców. To stanowi swego rodzaju wyzwanie w pomiarze PKB realnego.

Niemniej dziś PKB wciąż pozostanie miarą nie tylko najbardziej popularną, ale także praktyczną.

Błażej Prośniewski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej