345. rocznica śmierci Comeniusa

Jan Amos Komensky, zwany Comeniusem, był autorem pierwszego, nowoczesnego podręcznika wiedzy o świecie. O zmarłym w listopadzie 1670 roku duchownym Braci Czeskich mówił w Kurierze Ekumenicznym dr Adam Fijałkowski z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor przekładu polskiego podręcznika Komenskiego p.t. Orbis Sensualium Pictus – Świat Dostępny Zmysłom.

2015-11-22, 09:12

345. rocznica śmierci Comeniusa
Jan Amos Comenius (Komenský), Jürgen Ovens (Rijksmuseum, Amsterdam).Foto: Rijksmuseum

Posłuchaj

22.11.15 Dr Adam Fijałkowski: „Według Comeniusa dydaktyka była sztuką nauczania wszystkich wszystkiego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Czeski pedagog, filozof i myśliciel protestancki jest twórcą jednolitego systemu powszechnego nauczania. Zalecał objęcie nauczaniem wszystkich – niezależnie od płci i stanu.

– Comenius był autorem koncepcji pedagogicznej wychowania całościowego, od szkoły urodzin, do szkoły śmierci. Postulował odejście od nauczania werbalnego, na rzecz poglądowego, przy użyciu wszystkich 5 zmysłów, uczył języków obcych na równi z innymi przedmiotami. Według niego dydaktyka była sztuką nauczania wszystkich wszystkiego – mówił gość Polskiego Radia 24.

Między 1628 a 1656 rokiem mieszkał w Lesznie, gdzie pracował jako profesor tamtejszego gimnazjum. Dzięki niemu stało się ono znanym i chętnie wybieranym miejscem pobierania nauk przez polską i czeską młodzież.

– W 1628 roku, w wyniku Wojny Trzydziestoletniej, zmuszony do opuszczenia Królestwa Czech, udał się na wygnanie do Polski, do Leszna, gdzie z przerwami mieszkał do roku 1656. Polskę musiał opuścić, opowiedział się bowiem za królem Szwecji, Karolem Gustawem, najeźdźcą Rzeczypospolitej.” – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Fijałkowski.

REKLAMA

Audycję prowadził Marcin Witan.

Polskie Radio 24/dds/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej